Zelenskiy’den Poroşenko’ya: Stadda, halkın önünde tartışalım « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Zelenskiy’den Poroşenko’ya: Stadda, halkın önünde tartışalım

Bu haber 03 Nisan 2019 - 21:48 'de eklendi ve 14 kez görüntülendi.

Ukrayna’da devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda en çok oyu saha meşhur komedyen Vladimir Zelenskiy, rakibi Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun diri yayında münakaşa teklifine çektiği videoyla cevap verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, 21 Nisan’da yapılacak ikinci tur seçimlerde rakibi olan komedyen Vladimir Zelenskiy’e diri yayında karşısına çıkması için çağrıda bulundu.

Teklifi kabul eden Zelenskiy, çektiği videoda Poroşenko’ya adeta alan okudu. Seçimin ikinci turu öncesinde, Kiev’deki 70 bin benlik Olimpiyat Stadı’nda halkın huzurunda tartışmayı öneri eden Zelenskiy, “Petro Poroşenko’ya sesleniyorum. Beni diri yayına çağırdınız. Kaçacağımı, art duracağımı, saklanacağımı düş ettiniz. Hayır. Ben, sizin 2014 yılındaki haliniz değilim. Bu daveti kabul ediyorum” dedi.

Halkın huzurunda tartışmak için şartlarını öne süren meşhur komedyen, “Sizi burada, Olimpiyat Stadı’nda bekliyorum. Münakaşa bütün Ukrayna halkının önünde olacak. Bütün kanallar bu tartışmayı diri yayında ekrana getirebilir. Adaylar sıhhat kontrolünden geçmeli, halka alkolik olmadıklarını, uyuşturucu bağımlısı olmadıklarını göstermeli. Ülkenin sağlıklı bir devlet başkanına ihtiyacı var” diye konuştu.

“KREMLİN’İN KUKLASI DEĞİL, BAŞKAN ADAYIYIM”

Poroşenko’nun kendisini ‘Kremlin’in kuklası’ olarak nitelendirmesine de cevap veren Zelenskiy, “Bana saygı duymalısınız ve tartışmanın Kremlin’in ya da Kolomoyskiy’nin (Ukraynalı milyarder) ‘kuklası’ ile değil, palyaço ile değil, Ukrayna Devlet Başkanı adayı Vladimir Zelenskiy ile olacağını halka söylemelisiniz. 24 saatiniz var. Düşünün” dedi.

Ukrayna’da geçen pazar günü yapılan ilk tur devlet başkanlığı seçimlerinde Zelenskiy yüzde 30,2, Poroşenko yüzde 15,9 oy ile ikinci tura kaldı. İki namzet 21 Nisan’da seçimlerin ikinci turunda kozlarını paylaşacak.