Yüzücü Seyfi Diker’den Tolga Öcal açıklaması.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Yüzücü Seyfi Diker’den Tolga Öcal açıklaması..

Bu haber 08 Mayıs 2019 - 21:48 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

Marmaris’te düzenlenen yüzme yarışının bitiş çizgisinde 40 yaşındaki rakibi Tolga Öcal tarafından düşürülen 13 yaşındaki yüzücü Seyfi Diker, “Öcal ‘Bilerek yapmadım, gözlüğüm buharlaştı’ dedi. Biz öyle inanalım, öyle olsun” diye konuştu.İlişkili Haberler

  • Yarışı kazanacak ufak yüzücüyü çarparak düşürdü

Muğla’nın Marmaris ilçesinde düzenlenen 10. Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası aleni su yüzme maratonunda finişe ilk sırada gelmek üzere 40-44 ıslak kategorisi sporcusu Tolga Öcal’ın kendisine çarpmasıyla düşen 13 yaşındaki Seyfi Diker, yarıştan sonra Öcal’ın kendisinden özür dilediğini belirterek, “Tolga Öcal ‘Bilerek yapmadım, gözlüğüm buharlaştı’ dedi. Biz öyle inanalım, öyle olsun” dedi.

Bin 500 metre Aqua Youths Erkekler’de 22 dakika 01 saniye ile birinci olan Merkezefendi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ortaokulu 7. derslik öğrencisi Seyfi Diker, gazetecilere yaptığı açıklamada, heyecanlı bir şampiyona olduğunu, ama bitişte sıkıntı yaşadığını belirtti.

Genel klasmanda sudan birinci çıkarken eski ulusal yüzücü Tolga Öcal’ın omzuna vurup düşürmesiyle üçüncü olduğunu belirten Diker, “O anda fikir sinir krizi geçirdim, fazla sinirlendim. Elim ayağım titredi, birinci çıkacakken üçüncü olmam nedeniyle. 7 yaşından beri, 6 yıldır yüzme sporu yapıyorum. İki yıldır düzenli olarak finallere, vizelere gidiyorum. Bu sene 13 yaşına girdiğim için artık finallere gideceğim. 20 Mayıs’ta ulusal takım kampına gireceğim aleni sudan. Amacım ulusal takıma girip iyi dereceler yapmak, aleni sudan, kelebekten. Elimden gelen en iyi şekilde ulusal olup, ülkemi gururlandırmak.” diye konuştu.

Öcal’a herhangi bir mesajının olup olmadığı sorulan Seyfi Diker, “Tolga Öcal ‘Bilerek yapmadım, gözlüğüm buharlaştı’ dedi. Biz öyle inanalım, öyle olsun.” şeklinde konuştu.

Madalya töreninden evvel kendisiyle konuştuklarına anlatan Seyfi Diker, “Benden özür diledi. ‘İşte burası aleni su, burada böyle şeyler olabilir. Ben 11 yaşımda başladım bu aleni suya, ağabeylerimiz bize yumruk atıyordu, dövüyordu’ dedi. Düştükten sonra gelip kaldırmaması mühim olan zaten” ifadelerini kullandı.

“DEVAM ETMESİ BİZİ ÜZDÜ”

Anne Hatice Diker de olayın kendi gözü önünde olduğunu belirterek, “Seyfi’nin orada düştüğü hatıra gördüm. Tolga Bey daha sonra eşimle, antrenörlerle, hepimizle tek tek konuşup özür diledi. Yanlışlıkla olduğunu, ayağının kuma takıldığını söyledi. Biz onun samimiyetine inandık. Görüntüleri izledikten sonra doğal biraz üzüldük. Çünkü dönüp arkasına bakmaması, orada devam etmiş olması bizi fazla üzdü.” değerlendirmesinde bulundu.

Sporun sulh ve kardeşlik olduğunun altını çizen ebeveyn Diker, “Evet aleni suda böyle katı olduğunu biliyoruz. Bunları göze alarak gittik zaten. Ama ne kadar da olsa spor barıştır. Atatürk, ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklı olanını severim.’ demiş. Biz de oğlumuzu zaten böyle yetiştirmeye çalışıyoruz. Annesi olarak fazla mutluyum. Umarım, Seyfi bunların altında kalmayacak, gelecekte iyi bir sporcu olacak ve ülkemizi, hem Türkiye’de hem dünyada fazla iyi temsil eden bir sporcu olacak. Bütün temennimiz bu. Bunu yapacağını kanıtladı orada. İnşallah yolu aleni olur.” diye konuştu.

“KEŞKE EL ELE GEÇSELERDİ”

“Yarış anında bizim görüş açımızda tam net değildi olay. Sonrasında madalya töreninde bizi çağırıp özür dileme olayı oldu ama o şekilde görmedik biz, gördüğümüz kadarıyla ikisi yan yana düşüyor gibiydi. Biz pazartesi günü bu görüntüleri gördükten sonra daha da üzüldük. Keşke bize dürüst bir şekilde davranıp söyleseydi o özrün daha kıymeti olacağını düşünüyorum. O yarışmaya gitme amacımız 20-23 Mayıs’ta Antalya Alanya’da aleni su ulusal takım namzet kampına seçilmişti Seyfi. Orada da sonuçta denizde yüzecek ve hocalarıyla olacak diye gitmiştik. Çok motive bir şekilde gitmiştik. Zaten o motivenin neticesinde Seyfi o yarışı birinci bitirdi. Biz oraya bu kamp için hazırlandık, motive bir şekilde giderken böyle bir olayın gelmesi gerçekten üzücüydü. Keşke orada çarpmak yerine elinden tutup birlikte Iryna, Tolga ve Seyfi el ele geçselerdi.”

Muğla Valiliği ile Marmaris Belediyesinin ev sahipliğinde, Türkiye Yüzme Federasyonu ile Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen müsabakalarda pazar günü, İçmeler Mahallesi’nde gerçekleşen bin 500 metre aleni su yarışlarında 40-44 ıslak kategorisi sporcusu eski ulusal yüzücü Tolga Öcal’ın, yarışı umumi klasmanda kendinden evvel bitirmek üzere olan Deniz Yüzme Spor Kulübü’nden 13 yaşındaki Seyfi Diker’i kasten düşürdüğü öne sürülmüştü.

YÜZME YARIŞINDA TEPKİ ÇEKEN HAREKET