Anasayfa / Dünya / Yunanistan’da üç ebeveynli bebek dünyaya geldi!

Yunanistan’da üç ebeveynli bebek dünyaya geldi!

Yunan ve İspanyol doktorlar, ‘tıp tarihine’ geçecek bu yöntemin dünya genelinde bebek sahibi olamayan çiftlere ümit olacağını söyledi.

İki kadının yumurtalarının babadan alınan spermle döllendirilmesiyle doğan 2,9 kilogram ağırlığındaki bebek ve 32 yaşındaki annesinin sıhhat durumun iyi olduğu belirtildi.

Adı açıklanmayan bebek, mitokondriyal hastalığı olan kadınların çocuk sahibi olabilmesi için geliştirilen bu yöntemle doğan ikinci bebek oldu. Daha evvel Ürdünlü bir kadın 2016’da Meksika’da bu yolla çocuk sahibi olmuş, ancak doğum etik açıdan tartışmalara yol açmıştı.

Mitokondriyal hastalıklar anneden bebeğe geçiyor. Her 6 bin 500 bebekten biri, ağırbaşlı bir mitokondriyal hastalıkla doğuyor.

Mitokondriyal hastalıkla doğanlarda enerji eksikliği nedeniyle vücut, fonksiyonlarını yerine getiremiyor. Hücrelerde hareketi ileten kısımların ziyan görmesiyle ortaya çıkan hastalık kas güçsüzlüğü, körlük, yürek yetmezliği ve hatta ölüme yol açabiliyor.

‘Kadınların kendi genleriyle bebek sahibi olma hakkı gerçek oldu’

Atina’daki “Yaşam Enstitüsü” Başkanı Dr. Panayiotis Psathas, “Bir kadının kendi genleriyle ebeveyn olabilme hakkı gerçeğe dönüştü” dedi.

Psathas “Yardımla üreme tedavisindeki bu uluslararası buluşla, daha evvel tüp bebek girişimleri başarısız olan ya da mitokondriyal genetik hastalığı olan kadınların sağlıklı bebek sahibi olmasına muavin olabileceğiz” dedi.

‘Denemelere 24 kadın daha katıldı, sekiz embriyo hazır’

Yunan doktorların beraber çalıştığı İspanyol “Embryotools” adlı merkez denemelere 24 kadının daha katıldığını ve sekiz embriyonun ebeveyn adaylarının rahmine yerleştirilmeye amade olduğunu duyurdu.

İngiltere’de hükümet, İskoçya’nın Newcastle kentinde geliştirilen bu yönteme Şubat 2018’de tasdik vermişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Hakkında admin

Check Also

Trump’ın skandal kararında ‘bomba’ çıktı!

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Trump yönetimi,  Kongreye bu hafta Suudi Arabistan ve …

Bir cevap yazın