YÖKDİL Sınav Sonuçları Açıklandı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

YÖKDİL Sınav Sonuçları Açıklandı

Bu haber 24 Kasım 2017 - 21:56 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi.

YÖKDİL sınavı 5 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilmişti. YDS sınavından farklı olarak YÖKDİL sınavında adaylar kendi yeterliliklerini ölçüyor. YÖKDİL sınavının açıklandığına dair duyuru sınava giren adaylar tarafından sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirildi. YÖKDİL sınav sonuçlarını öğrenebilmek için adayların kişisel bilgilerini girmesi gerekiyor.

Daha önce yapılan 2 sınav gibi 5 Kasım sınavı da yapılmasından 18 ile 20 gün içerisinde açıklanmış oldu. YÖKDİL sınavına katılan adaylar kendi aralarında sınav sonuçlarının açıklandığını duyurmayı sürdürüyor. Sınav sonuçlarının öğrenileceği adres olan  http://yokdil.yok.gov.tr/ adresinde sınav sonuçlarının açıklanması tarihi 24 Kasım olarak belirtiliyor.

YÖKDİL sınavına itiraz süreleri ise 27 Kasım ile 01 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İtirazlar YÖKDİL sınav kılavuzunda belirtilen şekilde yapılacak.

İlgili düzenlemeler doğrultusunda YDS’de de uygulandığı gibi YÖKDİL’den doktora başvuru sürecinde olan adayların en az 55, doçentlik başvuru sürecinde olan adayların ise en az 65 puan alması gerekiyor.

YÖKDİL sınavına yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvuruda bulunmak isteyen adaylar ve üniversiteler tarafından akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı olması istenen herkes katılabiliyor.