Anasayfa / Spor / Yeşilçam’ın Usta Oyuncusu Münir Özkul Hayatını Kaybetti

Yeşilçam’ın Usta Oyuncusu Münir Özkul Hayatını Kaybetti

Yeşilçam’da efsane olan birçok filmde sayısız karaktere hayat veren Münir Özkul 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. Münir Özkul’un vefat haberinin çıkmasının ardından sosyal medyadan mesajlar yağdı. Peki, Münir Özkul’un cenazesi ne zaman?

2003 yılından beri KOAH  hastalığı ve demansla mücadele eden Münir Özkul bugün hayata gözlerini yumdu. Münir Özkul’un kızı Güner Özkul cenazeye ilişkin açıklama yaptı.

Güner Özkul, “Cenaze Pazar veya Pazartesi günü Teşvikiye Camii’den kalkacak. Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde de bir tören düzenlenecek” açıklamasında bulundu.

Evinin önünde gazetecilere açıklama yapan Güner Özkul, “Çok uzun bir süreç geçirdik. Defalarca asılsız haberler çıktı. Bu haberlerle bugüne hazırlandık. Sayın Ahmet Misbah Demircan’a tüm tedavi sürecinde yanımızda olduğu ve yardımcı olduğu için çok teşekkür ediyorum” dedi.

93 yaşında vefat eden Münir Özkul, meddahlık geleneğinin nişanesi olarak kabul edilen “Kavuk”un üçüncü sahibiydi. Kavuk ilk olarak Kel Hasan tarafından İsmail Dümbüllü’ye verilmişti. 1968 yılında ise dönemin en yetenekli oyuncuları arasında kabul edilen Münir Özkul’a verilmişti. Münir Özkul kavuğu Ferhan Şensoy’a emanet etmiş, o da Rasim Öztekin’e devretmiştir.

Münir Özkul Kimdir?

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde 15 Ağustos 1925 tarihinde dünyaya gelen Münir Özkul, küçük yaşlardan itibaren tiyatroya meraklıydı. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olan Özkul, bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesi ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümüne gitti.

Eğitimini tamamlamasının ardından Bakırköy’deki Halkevi’nde oyunculuk yapmaya başladı. Burada amatör olarak sahneye çıkan Münir Özkul,  İstanbul Devlet Tiyatrosu’na girdi ve sonrasında Ankara Devlet Tiyatrosu’na geçti.

Ardından Ses Tiyatrosu’nda oynamaya başladı. Ses Tiyatrosu’ndan sonra ise Küçük Sahne’ye geçti ve burada adını duyurdu. Yeteneği Muhsin Ertuğrul’un gözünden kaçmayan Münir Özkul, birçok başarılı oyunda rol aldı. Sinemaya geçişi ise tamamıyla tesadüf eseri olmuştur. Münir Özkul kariyeri boyunca 220 sinema filmi, 10 dizi ve 20 tiyatro oyununda rol almıştır.

Hakkında nehir kara

Check Also

Başakşehir’de Emre Belözoğlu şoku!

Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında Türk Telekom Stadı’nda Galatasaray’a misafir olan Başakşehir’de kaptan Emre …

Bir cevap yazın