Yerel seçimlerde oylar hangi durumlarda geçerli, hangi durumlarda geçersiz sayılacak? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Yerel seçimlerde oylar hangi durumlarda geçerli, hangi durumlarda geçersiz sayılacak?

Bu haber 03 Nisan 2019 - 21:44 'de eklendi ve 22 kez görüntülendi.

YSK Genelgesi’ne göre, oy pusulalarının geçerli ve geçersiz sayılacağı durumlar belli oldu. Buna göre seçmenin oyunun geçerli sayılması için oy pusulasının üzerinde “evet” ya da “tercih” mühründen öbür bir işaret, ova veya imza bulunmaması gerekiyor.

Türkiye’de 57 milyon seçmen, mahalli yöneticilerini seçmek için 31 Mart Pazar günü sandık başına gidecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimde oyların hangi hallerde geçerli, hangi hallerde geçersiz sayılacağını belirledi.

OY PUSULALARI HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ SAYILACAK? 

– Sandık kurulunca verilen şekil ve renkte olmayan, arkasında sandık kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy pusulaları.

– Hiçbir yerine “evet” ya da “tercih” mührü basılmamış oy pusulaları.

 Siyasi partilere veya müstakil adaylara ayrılan alanlardan ani fazlasına mühür basılmış oy pusulaları.

– Ani fazla siyasi partiye veya müstakil adaya ayrılan alana taşmış “tercih” veya “evet” mührü basılan oy pusulaları.

– Sandığın ait olduğu seçim çevresinden öbür bir seçim çevresi için düzenlenmiş oy pusulaları.

– Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış oy pusulaları.

– “Tercih” veya “evet” mührü dışında herhangi bir hususi işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış oy pusulaları.

– Siyasi partilere veya müstakil adaylara ait bölümleri belirgin bir şekilde ve hususi olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş oy pusulaları.

– Pusulada yer saha matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları.

OY PUSULALARINI GEÇERSİZ KILMAYACAK DURUMLAR

– Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında oy pusulasının yırtılması, bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazayla yırtılması.

– Herhangi bir şekilde pusulanın lekelenmiş olup da bunun hususi olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması.

– Pusulanın katlanarak zarfa konulması sebebiyle “tercih” veya “evet” mührü veya arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının öbür kısımlarına geçmesi.

– Bir siyasi parti veya müstakil namzet alanına basılan “tercih” veya “evet” mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması.

– öbür bir siyasi parti veya müstakil adayın alanına taşmamak kaydıyla siyasi parti veya müstakil namzet alanına ani fazla “tercih” veya “evet” mührü basılması.

– Yetkili seçim kurullarınca gönderilen ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan oy pusulalarının arkasının sandık kurullarının ihmaliyle mühürlenmemiş olması.

Öte yandan, zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

NASIL OY KULLANACAĞIZ? 

NASIL OY KULLANACAĞIM?