Yargutay’dan emsal ‘estetik’ kararı! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Yargutay’dan emsal ‘estetik’ kararı!

Bu haber 10 Nisan 2019 - 18:40 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

Yargıtay, umumi cerrahların estetik ameliyat yapamayacağına hükmetti. Kararda doktorun yanı dizi hastanenin de mesul olduğu anlatım edildi.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Estetikte yeni trend: Selena Gomez’in bedem gözleri
  • “Türkiye estetik cerrahide dünya markası”
  • “Estetikte trend ufak dokunuşlar” (Badem göz estetiği nedir?)

Burun estetiği sonrası iyileşmeyen ve ağrıları dinmeyen hastanın şikayetini haklı bulan Yargıtay, olaydan ameliyatı yapan umumi cerrahi uzmanını ve hastaneyi mesul tuttu.

İzmir’in Konak ilçesinde yaşayan 29 yaşındaki S.B, 2011’in mayıs ayında hususi bir hastanede burun estetiği operasyonu geçirdi. Umumi operatör A.Ş.A. tarafından yapılan ameliyatın ardından taburcu edilen S.B, burnunda yanık izi ve şişlik nedeniyle aynı hekime başvurdu.

İddiaya göre hekim A.Ş.A, hastasına “Bu durumun normal olduğunu ve düzeltilebileceğini” söyleyerek, mağduru bu kez diğer bir hususi hastanede ameliyat etti.Tedavi sürecinde burnunun düzelmediğini ayrım eden S.B, A.Ş.A. tarafından yine muayene edildikten sonra evine gönderildi.

Ağrılarının dinmemesi üzerine, 31 Temmuz 2012’de aynı hekim tarafından üçüncü kez ameliyat edilen S.B, iyileşmeyi beklerken operasyon sonrası göz kapakları fikir hukuki mücadele başlatma kararı aldı.

DAVA REDDEDİLDİ

Avukatı Suat Çetinkaya aracılığıyla 2 hususi hastane ve hekim A.Ş.A’dan şikayetçi olan S.B, 55 bin liralık tazminat davası açtı. Yargılama sonunda İzmir 3. Asli Hukuk Mahkemesi, yapılan ameliyatları “komplikasyon” olarak değerlendirerek, S.B’nin davasını reddetti. Avukat Suat Çetinkaya ise kararı temyiz ederek Yargıtaya başvurdu.

İKİ RAPOR ARASINDA ÇELİŞKİ

Çetinkaya, temyiz dilekçesinde, Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Dairesinin olayı “komplikasyon” olarak değerlendirdiğini, halbuki Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlarınca hazırlanan bilirkişi raporundaki “Plastik operatör olmadığı halde estetik amaçlı rinoplasti (Burun estetiği) yapan hekimin bu uygulanmasının sorgulanması gerektiği” yönündeki tespitin mahalli mahkemece görmezlikten gelindiğini savundu.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Dairesi ve Ege Üniversitesinin hazırladığı raporlardaki çelişkilerin giderilmemesini gerekçe göstererek, mahalli mahkemenin kararını bozdu.

KAPSAMLI RAPOR TALEBİ

Daire, dosyanın Adli Tıp Kurumu Umumi Kuruluna gönderilerek daha kapsamlı bir rapor hazırlanmasını talep etti. Yeniden yargılama yapan İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtayın talebi üzerine Adli Tıp Kurumu Umumi Kurulundan görüş aldı. Ameliyat sonrasında ortaya çıkan olumsuzlukların “komplikasyon” olarak değerlendirilebileceğine dikkat çeken kurul, “Ameliyatın burun estetiği ameliyatı olduğu, ameliyatı yapan hekimin umumi cerrahi uzmanı olduğu, ameliyatın umumi cerrahi uzmanı alanına girmediği hususları beraber değerlendirildiğinde ameliyatı yapan umumi cerrahi uzmanının eyleminin, tıp kurallarına müsait olmadığı, hekimin bu yönden tıbben kusurlu bulunduğu oy birliğiyle mütalaa olunur” görüşünü bildirdi.

Mahkeme, S.B’ye 30 bin lira tazminat verilmesini kararlaştırdı, ancak olayda hastaneyi mesul tutmadı. Avukat Çetinkaya, hekim ile hastane arasındaki akdi anlaşmaya dayanarak, hastanenin de mesul olması gerektiği gerekçesiyle kararı bir kez daha temyiz etti.

SORUMLU DOKTOR VE HASTANE

Dosyayı inceleyen Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, hem Adli Tıp Kurumu Umumi Kurulu raporunu hem de İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararını doğru bularak, hastane avukatının “Genel cerrahi uzmanlarının da estetik ameliyatı yapabileceği” yönündeki savunmasını haksız buldu. Daire, kararında şu değerlendirmede bulundu:

“Adli Tıp Kurumu Umumi Kurulunun raporunda ameliyatın umumi cerrahi alanına girmediği hususları beraber değerlendirildiğinde operasyonu yapan hekimin eyleminin tıp kurallarına müsait bulunmadığı ve tıbben kusurlu bulunduğu’ bildirildiğine göre, adı geçen hastane yönünden de davanın kabulü gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmamış, kararın bu nedenlerle bozulması müsait bulunmuştur.”

“TIP DÜNYASI AÇISINDAN FARKLI SONUÇLAR YARATACAK”

Yargıtayın bozma kararının ardından dosya yeniden İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde değerlendirilecek. Avukat Çetinkaya, yaptığı açıklamada, Yargıtayın bu kararıyla “hasta hukuku” davalarında yeni bir döneme girildiğini ileri sürdü. Burun estetiği ameliyatlarının artık umumi cerrahlar tarafından yapılmasının önünün kapatıldığını düşündüğünü dile getiren Çetinkaya, şunları kaydetti:

“Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, sadece ameliyatı yapan doktorun değil aynı zamanda hastanenin de bu kusurdan ötürü müştereken ve müteselsilen mesul olduğuna karar verdi. Yargıtayın bu kararını emsal olarak nitelendirilebiliriz. Zira artık estetik cerrahlar dışında yapılacak ameliyatlarda, komplikasyon olsun ya da olmasın, kendi alanı dışında ameliyat yapan doktorların mesul olacağı açıktır. Bu, tıp dünyası açısından da farklı sonuçlar yaratacaktır diye düşünüyorum.”

VİDEO: YARGITAY’IN BURUN ESTETİĞİ KARARI NE ANLAMA GELİYOR? : ‘Sağlık’,: ‘Yargıtay’ın burun estetiği kararı ne anlama geliyor?’});

CEVAP ve DÜZELTME METNİ

19/02/2019 tarihinde yayınlanan, “Yargıtaydan ‘genel operatör estetik ameliyatı yapamaz” kararı başlıklı ova ve beraberinde sunulan videoda (Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 2. Başkanı Selahattin ÖZMEN ile yapılan röportaj) “KBB uzmanlarının estetiğe bir sızma, o alana girme duruma var mı sizce” şeklinde yöneltilen soruya Selahattin Özmen “bazı arkadaşlar göz kapağı estetiği, surat germe gibi operasyonlar yapıyorlar, bana sorasınız birazcık sınırları aşan ameliyatlar yapıyorlar. Komplikasyon olduğunda hekimin başı ağrır diğer branşın işini yaparsa” ifadelerine yer verilerek, burun estetiği ameliyatlarının yalnızca estetik cerrahlar tarafından yapılabileceği söylenmiş; diğer bir ifadeyle, burun estetiği ameliyatlarının sadece “estetik cerrahi” uzmanlık dalının tekelinde olduğu izlenimi verilmeye çalışılmıştır.
Oysa ki, surat plastik cerrahisi, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları uzmanlık dalının (5) esas cerrahi alt dalından bir tanesidir. Haberde sözü edilen, burun estetiği ameliyatları da iç olmak üzere bütün surat estetik uygulamaları KBB uzmanlık eğitim müfredatı içinde yer almakta olup; KBB Uzmanlarının bu uygulamaları yapmaya hak ve yetkileri vardır. Bunun yanı sıra, yazıda (haberde) bahsi geçen Yargıtay Kararı’nda, burun estetiği ameliyatlarının yalnızca estetik cerrahlar tarafından yapılabileceğine dair herhangi bir tespitte de bulunulmamıştır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu