Yakından inceliyoruz İşte Galaxy S9’un tüm özellikleri « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Yakından inceliyoruz İşte Galaxy S9’un tüm özellikleri

Bu haber 13 Mart 2018 - 12:22 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Samsung Galaxy S9, görünümüyle ilk bakışta Galaxy S8 kopyası gibi geliyor. Tasarım noktasında selef modele küçük dokunuşlarda bulunarak Galaxy S9’u yaratan Samsung, bir önceki modelde eleştirdiğimiz parmak izi sensörüne de önemli bir revizyonda bulunmuş. Boyutlarıyla zaten abisi Galaxy S9+’a göre daha rahat bir kullanım sağlayan Galaxy S9 için zaten tasarımda büyük bir değişiklik beklemiyorduk. Zira Samsung, açıkçası Galaxy S8’de tasarım olarak oldukça şık bir modele imza atmıştı. Galaxy S9’da da küçük bir revizyonda bulunmuş.

Ülkemizde gri, mor ve siyah renk seçenekleriyle satışa sunulan Galaxy S9, ön yüzdeki ince çerçevelerini Galaxy S8’e göre daha ince sunuyor. Galaxy S9’un üst çerçevesi 8.18 mm, bu da Galaxy S8’den 0.48 mm daha ince olduğunu gösteriyor. Alt çerçeve ise 6.96 mm. Yine bu da selef modelden 0.76 mm daha ince. Böylece Samsung Galaxy S9, S8’den 1.2 mm daha kısa oluyor, ancak aynı boyutta bir ekran sunuyor. Bunun en büyük avantajı, az bir fark da olsa daha kısa bir telefona sahip olmanız. Galaxy S9’un uzunluğu 147.7 mm. Galaxy S8’in ise 148.9 mm. Böylece Galaxy S9, hafif de olsa elde daha dengede duran bir model oluyor. Kalınlık noktasında ise 0.5 mm’lik bir fark var. Galaxy S9’un kalınlığı S8’e göre artarak 8.5 mm olarak karşımıza çıkıyor. Keza ağırlık da öyle… Galaxy S9’un ağırlığı 163 gram. S8, 155 gramdı hatırlarsanız.

 

Tasarımda büyük bir değişim yaşanmasa da, Samsung Galaxy S9’daki kenar çerçevelerin alüminyum malzemesi daha sağlamlaştırılmış. Böylece Samsung’un iddiası, telefonun darbelere karşı eskisine göre daha sağlam olduğu yönünde. Arka yüzey ve ekran koruması olarak Corning Gorilla Glass 5’in bulunduğu telefonu yine de kılıfsız kullanmanızı pek önermiyoruz. Zira Gorilla Glass 5 de olsa, telefonun yüzeyi anahtarlarla çizilebiliyor, öte yandan yere düştüğünde hasar görebilir. Bu da, telefonun en büyük cazibesini oluşturan şeyin tasarımı olduğunu düşündüğümüzde, onca paranın boşa gitmesine sebep olacaktır.

Telefonda, tasarım noktasında en büyük fark, parmak izi sensörünün yerleşiminde yaşanmış diyebiliriz. Hatırlarsanız Galaxy S8’in parmak izi sensörünün yerini fazlasıyla eleştirmiştik. Kameranın hemen yanına yerleştirilen bu sensörün yeri, kullanmak istediğinizde parmağınızı yanlışlıkla kameraya dokundurmanıza sebep oluyordu. Anlaşılan Samsung tavsiyelerimizi dikkate almış olacak ki, yeni amiralde sensörü kameranın altına konumlandırmış. Böylece parmak izi sensörünün kullanımı Galaxy S8’e göre çok daha kolay olmuş.