Venezuela’da Guaido’nun dokunulmazlığı kaldırıldı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Venezuela’da Guaido’nun dokunulmazlığı kaldırıldı

Bu haber 03 Nisan 2019 - 21:49 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Yüksek Mahkemenin talebini olağanüstü oturumda ele saha Kurucu Meclis, Guaido’nun dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi.

Venezuela’da, kendini geçici devlet başkanı duyuru eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido’nun dokunulmazlığı kaldırıldı. 

ABD başta olmak üzere birçok Batı ve Latin Amerika ülkesinin desteği ile ülkesinde ordunun desteğini alarak sokak hareketleri ile hükümeti değiştirmeye çalışan Guaido hakkında başlatılan yasal süreç işlemeye devam ediyor. 

Ülkedeki tek yetkili yasama organı Kurucu Meclis, (ANC) Yüksek Adalet Mahkemesi (TSJ) Başkanı Maikel Moreno’nun “Guaido’nun dokunulmazlığının kaldırılması” talebini görüşmek üzere Diosdado Cabello başkanlığında olağanüstü toplandı.

Oturumda, Guaido’nun dokunulmazlığının “Yurt dışına çıkış yasağına karşın Kolombiya’ya geçmesi” nedeniyle başlatılan yasal süreç için kaldırılması talebi, parlamenterlerin tamamının desteği ile kabul edildi. 

TSJ’nin, ANC’nin bu kararı sonrası dava sürecini başlatması bekleniyor. 

Başkent Caracas’ta 23 Ocak’ta düzenlenen mitingde ant ederek kendini geçici devlet başkanı duyuru eden Guaido, ABD’nin Kolombiya’ya yığdığı “insani yardım” malzemelerinin 23 Şubat’ta Venezuela’ya sokulması girişiminden bir gün evvel Kolombiya’ya geçmişti.

Kolombiyalı kanun dışı silahlı grupların sınırda denetim ettiği patikalardan geçtiği değerlendirilen Guaido, Kolombiya’ya Venezuela ordusunun desteği ile gittiğini öne sürmüştü.

Bu ülkenin ardından Brezilya, Paraguay, Arjantin ve Ekvador’u ziyaret eden Guaido, 4 Mart’ta Venezuela’ya dönmüş ve sorunsuz bir şekilde giriş yapmıştı.