Veda mektubuyla özür diledi « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Veda mektubuyla özür diledi

Bu haber 03 Nisan 2019 - 21:49 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Abdulaziz Buteflika, veda mektubunda Cezayir halkından özür diledi.İlişkili Haberler

  • SON DAKİKA: Buteflika istifa etti

İstifa eden Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, halkından özür dileyerek, yönetimi süresince yaptığı hatalardan ötürü bağışlanma istedi.

Buteflika, halkına yazdığı ve Cezayir resmi ajansında yer saha veda mektubunda, yaptığı hatalardan ötürü halkından özür diledi.

Bağışlanma isteğinde bulunan Buteflika şu ifadeleri kullandı:

“Artık mesuliyet makamından ayrılıyorum. Cumhurbaşkanlığından sizlere son mektubumu iletmeden ayrılmamam gerekiyordu. Siyasi hayattan sizinle aramızda mesafeler varken ayrılmak istemedim. Çünkü bu uzaklık hiçbir ayrımcılık yapmadan bütün Cezayirlilerin hizmetçisi olma konusundaki dikkatime karşın bilmeden işlediğim kusur ve hatalar karşısında sizden af dilememe mani olurdu.”

Buteflika, veda mektubunda “Ben de bir insanım ve hatalardan arınmış değilim. Sizlerden sözlü olarak ya da fiilen işlediğim kusurlar karşısında özür ve bağışlanma talep ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Siyasi hayattan ayrıldığı için üzgün olduğunu ancak ülkenin geleceği konusunda endişeli olmadığını aktaran Buteflika, şöyle devam etti:

“Bugün (istifayla) alelade bir vatandaş olmam, Cezayir’in 21. yüzyıla öncekilerden fazla daha iyi bir şekilde girmesine verdiğim katkılardan gurur duymama mani değil.”

Son olarak Buteflika, gençlerin ve kadınların siyasi hayatta, diplomaside ve idare kadrolarında yer alması için titizlik gösterilmesini talep etti.

Cezayir’de uzun süredir protestoların hedefi olan Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika dün istifa etmişti.

BUTEFLİKA’YI İSTİFAYA GÖTÜREN PROTESTOLAR

Cezayir’de 1999 yılından bu yana dört dönemdir Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika’nın, ağırbaşlı sıhhat sorunlarına karşın 22 Şubat’ta beşinci devre için adaylığını açıklaması ülkede protestolara sebep olmuştu.

Gelen tepkiler üzerine Buteflika, 11 Mart’ta yaptığı sürpriz bir açıklamayla 18 Nisan’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini, adaylığını art çektiğini ve yönetimde kapsamlı değişiklikler yapılacağını duyurmuştu.

Cezayir sokağı ve muhalefet, Buteflika’nın adaylıktan çekilmesini ilk başta memnuniyetle karşılamış ancak seçimlerin belirsiz bir tarihe ertelenmesi Cumhurbaşkanı’nın vazife süresini “ucu aleni bir şekilde uzatma hamlesi” yorumlarını beraberinde getirince protestolar devam etmişti.