Uyku Okul Başarısı Üzerinde Önemli Bir Etkiye Sahip « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Uyku Okul Başarısı Üzerinde Önemli Bir Etkiye Sahip

Bu haber 04 Şubat 2018 - 15:28 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Uzmanlar tarafından uykunun okul başarısını hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyebileceği belirtiliyor. Tatil döneminde değişim gösteren uyku, okul başarısını etkileyebilir. Bireylerin zihinsel ve fiziksel bakımdan dinlenmesine yardımcı olan uyku düzeninin tatil sürecinde değişime uğraması sonucunda okul başarısı bu değişimden etkilenebilmektedir.

Doç. Dr. Vural Fidan konuya dair yaptığı açıklamada, “Uyku bir öğrencinin fiziksel ve zihinsel açıdan dinlenmesini sağlamaktadır. Uyku düzenleri tatil döneminde değişime uğrar. Bu durumda okul süreci başladığında öğrencinin başarısını etkiler” diye konuştu.

Okulların açılması sonrası tatlı ve zorlu bir telaşa başlayan öğrenciler ve ailelerinin birçok sorunla uğraşması gerektiğine değinen Doç. Dr. Vural Fidan, sağlıklı bir uyku düzeni oluşturabilmek için ailelere bazı bilgiler verdi.

Çocukların tatilde geç kalkabileceğini söyleyen Fidan, okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin erken kalkması gerektiği için ailelerin tatil sona ermeden uyku düzenini ayarlaması gerektiğini vurguladı. Geç yatma ve erken kalkma sonrası kısalan uyku sürelerinin çocuklarda başarısızlığa sebep olduğuna değindi. Öğrenme becerisi oldukça azalan çocuklarda bazı ek psikiyatrik problemlerin ortaya çıkacağını söyleyen Fidan, büyüme hormonu salgısının arttığı akşam saatlerinde sağlıklı büyüme için güzel bir uyku çekilmesi gerekmektedir.

Uyku düzeninin oluşturulabilmesi için yatma ve kalkma saatlerinin rutine oturtulmasının önemli olduğuna değinen Vural Fidan, bundan ödün vermemek gerektiğini söyledi. Uyku sürecini hızlandırabilmek ve rahatlayabilmek için çocukların yatmadan önce ılık bir duş alması, loş bir ortamda kitap okuması yardımcı olabilir. Aynı zamanda uyumadan önce uyarıcı etkiye sahip olan televizyon programları, bilgisayar oyunları ve korku kitapları okunmamalıdır.