Türkiye’den Fransa’ya sert tepki « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Türkiye’den Fransa’ya sert tepki

Bu haber 12 Nisan 2019 - 14:01 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “24 Nisan” kararnamesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Fransa Anayasa Mahkemesinin kararlarını açıkça ihlal ettiğini bildirdi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 24 Nisan’ı sözde Ermeni soykırımını anma günü duyuru etmesine Çavuşoğlu, Twitter’dan tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ’24 Nisan’ kararnamesi AİHM ve Fransız Anayasa Mahkemesinin kararlarını açıkça ihlal ediyor. Macron seçim kampanyasında Ermenilere verdiği sözleri yerine getirmeye çalışarak tekrar popülizm yapıyor. Önce kendi karanlık tarihine baksın. Ruanda soykırımından bu yana çeyrek yüzyıl geçti.” ifadelerini kullandı. 

Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian’la telefonda görüşen Dışişleri Bakanı ayrıca, “Bizim için geçerliliği yoktur. Bu konuda lüzumlu tedbirleri alacağız” dedi.

Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde ise şu izah yayınlandı:

“Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle “24 Nisan’ı anma” günü duyuru etmesini şiddetle kınıyoruz.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Fransız Anayasa Mahkemesi içtihatları, 1915 olaylarının meşru bir münakaşa konusu olduğunu tespit etmiştir. Evrensel hukuka göre, Ermeni tezlerinin siyasi girişimlerle dayatılması anlatım özgürlüğüne aykırıdır.

Cumhurbaşkanı Macron’un bu kararı, Fransa’da yerleşik 700 binden çok nüfusa sahip Türk toplumunu derinden incitmiştir.

Fransa’nın dostane olmaktan ırak bu tutumunun, Türkiye ile ilişkilerini olumsuz şekilde etkilemesi kaçınılmazdır.

Türkiye, 104 yıllık sözkonusu tarihi olayın Ortak Tarih Komisyonu kurularak araştırılmasını önermektedir.

Tüm bu hususları bildiği halde, seçim kampanyasında oy kazanmak adına Ermeni çevrelere yaranmaya çalışan Macron, tarihi siyasileştiren popülist bir şef olarak hatırlanacaktır.

Fransa’nın, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’nun bir kısmını işgal ederek, Ermeni isyancıları sivil halka karşı insanlık dışı katliamlar gerçekleştirmeye teşvik ettiği tarihi bir gerçektir.

Fransa ve dünyanın her yerindeki Türkler ile Müslümanlar, Ermeni isyancılarca katledilen 500 binden çok Osmanlı vatandaşı Türk ve Müslümanın hatırasına yönelik bu saygısızlığı unutmayacaktır.

Macron’un oy elde etmek uğruna, diplomatlarımızı şehit eden terör örgütlerinin Fransa’daki bugünkü uzantılarını memnun etmek amacıyla aldığı bu karar, müttefiklik ilişkisiyle de bağdaşmamaktadır.

Bu tutuma her vesileyle gereken yanıt verilecektir.”

ALTUN’DAN TWITTER MESAJI 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ise, Twitter mesajında Dışişleri Bakanlığı açıklamasını paylaştı ve “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 24 Nisan’ı “Anma Günü” duyuru etmesi ucuz bir popülizm ve aka bir hadsizlik örneğidir” ifadesini kullandı. >Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün gece, 24 Nisan’ı sözde Ermeni soykırımını anma günü duyuru eden kararnameyi onaylamıştı. 

Macron’un bu kararının ardından 24 Nisan, Fransa’nın resmi takvimine işlenecek.