Turist Avı Yapan Çete Sorgulanıyor! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Turist Avı Yapan Çete Sorgulanıyor!

Bu haber 07 Aralık 2018 - 18:48 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Türkiye’ye farklı zamanlarda tatile gelen 25 Alman vatandaşı, ülkelerine döndükten sonra davet merkezinden aranılarak, “Türkiye’de alışveriş yapmışsınız, bundan ötürü vergi borcunuz var, başınız dertte, ödeme yapın” denildi. Almanlar, davet merkezlerinin yönlendirmesiyle verilen hesap numaralarına nakit yatırdı. Tatilciler, bir süre sonra yeniden aranınca durumdan şüphelenip, Almanya’da polise başvurdu.

ALMANYA’DAN BİLGİ GELDİ

Alman Polisi de durumu Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Antalya Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, yapılan çalışma sonunda bir çetenin, tatile gelen Alman vatandaşlarının kişisel bilgilerine ulaştığını, Antalya’nın yanı dizi İstanbul, Bursa, İzmir ve Muğla’nın Bodrum ilçesinde kurdukları davet merkezleri aracılığıyla tatilcileri arayıp, ‘vergi borcunuz var, başınız belada’ diyerek, korkuttuğunu tespit etti.

38 KİŞİ YAKALANDI

5 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından polis, dün sabah Antalya, İzmir, Bursa, İstanbul ve Muğla’da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon yaptı. ‘Guten morgen (Almanca günaydın)’ adı verilen ve 200 polisin katıldığı operasyonda, aralarında kadınların da bulunduğu 38 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilere ait ev ve araçlarda, davet merkezi gibi kullandıkları iş yerlerinde yapılan aramada 3 tabanca, bir miktar esrar, fazla sayıda bilgisayar, cep telefonu, tatilcilerin kişisel bilgilerinin yer aldığı ajanda, sim kart ve dolandırıcılıktan elde edildiği tahmin edilen 40 bin lira ele geçirildi. Antalya dışında yakalanan şüpheliler de Antalya’ya getirildi.

25 ALMAN VATANDAŞINDAN 1 MİLYON EURO ALMIŞLAR

Şüphelilerin 25 Alman vatandaşını aynı yöntemle yaklaşık 1 milyon euro dolandırdıkları ortaya çıktı. Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nde sorguları devam eden şüpheliler, bugün sıhhat kontrolünden geçirildi. 38 şüphelinin, pazartesi günü adliyeye sevk edileceği kaydedildi.