Trump’ın skandal kararında ‘bomba’ çıktı! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Trump’ın skandal kararında ‘bomba’ çıktı!

Bu haber 08 Haziran 2019 - 22:06 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Trump yönetimi,  Kongreye bu hafta Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkelere silah satışlarında Kongre  onayını “baypas” eden acil vaziyet yetkisi hakkında kapsamlı bir bilgilendirme sundu.

Buna göre, acil vaziyet yetkisi, önde gelen Amerikan savunma  firmalarından Raytheon adlı şirketin, Suudi Arabistan’da yüksek teknolojili bomba  parçaları üretmesi için Suudiler ile çalışabileceğine dair izni de kapsıyor.

Söz konusu yetki ile Raytheon’ın “Paveway” adlı akıllı bombaları için  temel olan denetim sistemleri, rehber teknolojileri ve dönem kartlarının yapımı  aşamasında şirket ve Suudiler beraber çalışabilecek.

ABD’nin daha evvel milli emniyet nedenleriyle bu çeşit teknolojileri  yakın koruma altında tutması ise dikkatlerden kaçmadı.

Ayrıca daha evvel Kongrenin engeline takılan yeni silah satışı  paketinde, Yemen’de Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyona 120 bin duygulu  güdümlü bombanın yanı sıra, F-35 harp uçağı, havan topu, tanksavar roket ve tüfek  desteği de yer alıyor.

Trump ve Kongre arasında Suudi Arabistan çekişmesi

Trump’ın 24 Mayıs’ta Suudi Arabistan ve BAE gibi bazı ülkelere silah  satışlarında, Kongre onayını “baypas” eden “acil durum” yetkisini kullanmaya  karar verdiği bildirilmişti. Buna göre, Trump’ın Kongreyi “baypas” etme kararının  derhal devreye gireceği ve 8 milyar dolarlık 22 silah anlaşmasının Kongre  denetimi olmaksızın derhal tamamlanacağı kaydedilmişti.

Demokrat Virginia Senatörü Tim Kaine, bu hafta Kongrede basına yaptığı  açıklamada, Kaşıkçı cinayetinden sadece 16 gün sonra 18 Ekim 2018’de Trump  yönetiminin “bazı Amerikan firmalarına Suudi Arabistan’a duygulu nükleer bilgileri  paylaşma izni verdiğini” gösteren belgeleri gördüğünü anlatım etmişti.

Kaine, bütün dünyada aka yankı uyandıran ve Riyad yönetimini olduğu  kadar Washington’ı da baskı altına saha laf konusu cinayetten kısa süre sonra ABD  yönetiminin Suudilere verdiği bu imtiyazı “çok rahatsız edici” bulduğunu  vurgulamıştı.

Daha sonra bir öbek senatör, Başkan Donald Trump yönetiminin  kullandığı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere silah  satışlarında Kongre onayını “baypas” eden acil vaziyet yetkisini protesto etmişti.

Ayrıca, Trump yönetiminin, Cemal Kaşıkçı cinayetinin derhal ardından  bazı Amerikan firmalarına Suudi Arabistan ile duygulu nükleer bilgileri paylaşma  izni verdiği ortaya çıkmıştı.