“Trump’ın şirketleri 1,17 milyar dolar zarar etti” « Haberkulis.org

SON DAKİKA

“Trump’ın şirketleri 1,17 milyar dolar zarar etti”

Bu haber 08 Mayıs 2019 - 21:55 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

New York Times, ABD Başkanı Donald Trump’ın vergi kayıtlarına ulaştığını ve şirketlerinin 1985-1994 yıllarında 1,17 milyar dolar zarara uğradığını öne sürdü.

Amerikan New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın şirketlerinin 1985-1994 yıllarında 1,17 milyar dolar zarara uğradığını iddia etti.

ABD’de Başkan Trump’ın vergi iade kayıtlarını açıklamaması tartışması sürerken New York Times, Trump’ın vergi kayıtlarına ulaştığını öne sürdü.

Gazetenin haberine göre, Trump’ın şirketleri, 1985-1994 döneminde 1,17 milyar dolar zarara uğradı.

Trump, bu ziyan kaydı sayesinde laf konusu yıllarda gelir vergisi ödemekten de muaf oldu.

TRUMP NEW YORK TİMES’A YÜKLENDİ 

 Trump ise devamlı “yalan haberler” yapmakla suçladığı New York Times’ın haberine Twitter hesabından tepki gösterdi.
1980’li ve 90’lı yıllarda, emlak işiyle uğraşanların hepsinin ziyan kayıtlarının olduğunu savunan Trump, “O yıllarda herkes vergi nedeniyle, kendini zarara uğramış gibi gösteriyordu. Bunu bütün emlakçılar yapıyordu ve daha sonra bankalarla yeniden masaya oturuyordu. Bu bir spor gibiydi.” ifadelerini kullandı.

Trump, New York Times’a da yüklenerek, “Ayrıca, ortaya atılan oldukça eski bilgiler, son radde yanlış yalan haberlerin başarılı işi.” değerlendirmesinde bulundu.

NEW YORK TİMES’IN TRUMP’IN “VERGİ KAÇIRDIĞI” İDDİASI

New York Times’ın, ekimde yayımlanan ve Trump’ın 1990’lı yıllarda şaibeli vergi stratejilerine karıştığını ve ailesinin milyonlarca dolar vergi kaçırmasına yardım ettiğini ileri sürdüğü haberi Amerikan kamuoyunun gündemine oturmuştu.

Haberde, Trump’ın kendi mirasını kendisi oluşturduğu iddialarının aksine, babasından ötürü uzun süredir aka bir mirasın sahibi olduğu kaydedilerek, Trump’ın 3 yaşına kadar 200 bin doların sahibi, 8 yaşında milyoner, 40’lı ve 50’li yaşlarında ise yılda 5 milyon doların sahibi olduğu vurgulanmıştı.