Anasayfa / Dünya / ‘Trump’ın bin Selman ile esrarengiz sevdası bitmeli’

‘Trump’ın bin Selman ile esrarengiz sevdası bitmeli’

Rice, New York Times gazetesi için “Güvenemeyeceğimiz bir ortak”  başlıklı bir makale kaleme aldı.

Cemal Kaşıkçı cinayetinini ardından Suudi- Amerikan ilişkilerinin  mercek altına alındığına ve “ABD, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin  Selman ile iş birliğini sürdürebilir mi?” sorusunun sorulmaya başladığına işaret  eden Rice, “Genç Prens’in Kaşıkçı cinayetinde neredeyse kati olan suçluluğu,  aşırı derecedeki pervasızlığını ve ahlaksızlığını ortaya koyarken, ABD için  tehlikeli ve güvenilmez bir ortak olduğunu açığa çıkarıyor.” değerlendirmesinde  bulundu.

“İntikam almak için daha sorumsuzca davranabilir”

Rice, Yemen’deki iç savaş, Suudi Arabistan’daki tutuklamalar, Katar’a  uygulanan abluka, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin kaçırılması gibi birçok  gelişmenin de Suudi Prens’in gerçek kimliğini ortaya koyduğuna değinerek, şunları  kaydetti:

“Yapılan bu çılgınlıklardan da görüldüğü üzere, Prens Muhammed artık  ABD’nin ve müttefiklerinin güvenilir ya da rasyonel bir lideri olarak görülmüyor,  görülemez. bin Selman’ı doğrudan cezalandıramayıp sadece çevresindekileri hedef  alırsak, Veliaht Prens aşırı eylemlerde bulunmak için daha fazla cesaretlenir.  Prens Muhammed’i cezalandırırsak ki bunu yapmalıyız, hem öfkesi ve hem de gururu  nedeniyle Muhammed eski Batılı ortaklarına bağımsızlığını göstermek ve intikam  almak için daha sorumsuzca davranabilir. Her iki ihtimalde de Trump yönetimi,  Prens Muhammed’in hem kendi ülkesini, hem de ikili ilişkilerimizi aka bir  uçuruma sürüklemeye devam edeceğini kabul etmelidir.”

“Esrarengiz sevda bitmeli”

Washington yönetiminin Suudi Arabistan- ABD ilişkilerinin kendi  çıkarları üzerindeki riski azaltmak için çalışması gerektiğini vurgulayan Rice,   “Buna da Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusunda tarafsız bir uluslararası soruşturma  yapılması konusunda baskı uygulayarak başlayabiliriz. ABD’nin, Kaşıkçı  cinayetinin Prens Muhammed’in bilgisi hatta emri dışında işlenmediğine dair  muhakemesi konusunda tutarlı ve birlik olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Rice, bir sonraki adımın da Yemen’deki savaşa ABD’nin verdiği askeri  desteği bitirmesi ve Suudilere bir anlaşmaya varmaları konusunda baskı yapılması  olduğunu kaydederek, “Suudi Arabistan’a silah satışını acilen durdurmalıyız ve  gelecekte yapılacak teslimatlar konusunda da dikkatli ve kapsayıcı olmalıyız.”  değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin Jared Kushner ile Muhammed bin Selman arasındaki ilişkilere  ayrıcalık tanımayı bırakarak, Suudi Arabistan’a bir büyükelçi ataması gerektiğine  dikkati çeken Rice, “Başkan Trump’ın, Prens Muhammed ile esrarengiz sevdası  bitmeli ve Trump Amerikan politikasını yeniden ayarlamalıdır. Böylece Trump,  kendinin ya da veliaht prensin değil ABD’nin kişisel çıkarlarına hizmet etmiş  olur.” dedi.

Hakkında admin

Check Also

Trump’ın skandal kararında ‘bomba’ çıktı!

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Trump yönetimi,  Kongreye bu hafta Suudi Arabistan ve …

Bir cevap yazın