Anasayfa / Ekonomi / Trump açıkladı! ABD’den Türkiye’ye vergi indirimi..!!

Trump açıkladı! ABD’den Türkiye’ye vergi indirimi..!!

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Türkiye’den  yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde  25’e indirildiğini bildirdi. 

Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump’ın çelik vergisiyle ilgili son düzenlemesini yazılı bir açıklamayla duyurdu.
  
Trump, açıklamasında, ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği çelik ürünlerine uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yeniden yüzde 25’e indirildiğini anlatım etti.

Daha evvel Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerine uygulanan yüzde 25’lik gümrük vergisinin sebep yüzde 50’ye çıkarıldığını anlatan Trump, önceki yıla kıyasla Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde yüzde 48 azalma görüldüğünü belirtti.

Aynı şekilde yekün çelik ithalatında da yüzde 12’lik bir azalma olduğunu anlatım eden Trump, bu sebeple artık laf konusu verginin yeniden yüzde 25 düzeyine indirildiğini bildirdi.

ABD yönetimi, 10 Ağustos’ta yaptığı açıklamayla, Türkiye’den yapılan çelik ithalatına uygulanan vergiyi yüzde 50’ye, alüminyum ithalatına uygulanan vergiyi de yüzde 20’ye çıkarmıştı.

Türkiye ise laf konusu kararın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu kaydederek, ABD’yi DTÖ’ye şikayet etmişti.

ABD TÜRKİYE’Yİ VERGİ MUAFİYETİ PROGRAMINDAN ÇIKARDI

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye ABD ile  ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS)  kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarıldığını bildirdi. 

ABD Başkanı Trump, yaptığı yazılı açıklamayla, Türkiye’yi GTS  programından çıkaran talimatnamesinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

4 Mart’ta Kongre’yi bu yönde bir niyeti olduğu gerekçesiyle  bilgilendirdiğini kaydeden Trump, ilgili bölümdeki lüzumlu düzenlemeyi yaparak  Türkiye’nin vergi muafiyetine tabi ülkeler listesinden çıkarıldığını kaydetti.

Türkiye’nin GTS programından yararlanmasını olası kılan ekonomik  seviyenin artık üstüne çıktığını vurgulayan Trump, laf konusu kararın 17 Mayıs  2019’dan itibaren geçerli olacağını belirtti.

ABD Başkanı Trump, 4 Mart’ta Kongreye gönderdiği mektupta, Türkiye’yi  Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından çıkarmak istediğini beyan etmiş,  bu kararına gerekçe olarak da Türkiye’nin artık “ekonomik açıdan gelişmiş  olması”nı göstermişti.

ABD’de 1974’te yürürlüğe giren ve Türkiye’nin 1975’te iç olduğu GTS  programı kapsamında, müsait kriterleri taşıyan 121 ülkenin yaklaşık 4 bin kalem  ürünü Amerikan pazarına gümrüksüz olarak girebiliyor.

ABD’nin Türkiye’den GTS kapsamı ithalatında tarımsal ürünler, otomotiv  aksam ve parçaları, değerli taşlar ve mücevherat, plastik, makina ve  aksam-parçaları ön plana çıkıyor.

Hakkında admin

Check Also

TC Merkez Bankası Beklenti Anketi Açıklandı!!

2019 yılı Mayıs ayı Beklenti Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan …

Bir cevap yazın