Su Deponuza Özen Gösterin « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Su Deponuza Özen Gösterin

Bu haber 19 Nisan 2019 - 11:48 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

 

Çeşitli firmalar tarafından geçmişten bugüne kadar su deposu temizliği ve diğer işlemler için pek çok teknik ve çözüm denenmiştir. Günümüzde de yapının durumuna göre farklılık gösterecek ve doğru kullanım biçimine göre farklılık gösterebilecek uygulamalar İstaş firması tarafından gerçekleştiriliyor. Su depolarının kullanım gayeleri her ne olursa olsun en mühim konu su sızdırmasına neden olmaması ve kaçak olmamasıdır.

Su Deposu İzolasyonu

Su depoları genel olarak binalarda ve diğer yapılarda kullanma suyu ve içme suyu temin etmek amacıyla kullanılır. Burada beklenen şey herhangi bir sızdırma meydana gelmeden uzun bir zaman suyun mevcut olarak depoya alınmasıyla ilgili yerlere suyun dengeli bir biçimde aktarımının gerçekleştirilmesidir. Bakıldığı zaman depolar binalarda zemin bölümüne ya da çatı tarafına yerleştiriliyor.

Zemin katlarında su deposunun bulunması hiç bir şekilde sıkıntı meydana getirmez. Su deposu yalıtımı işlemi, su deposu temizleme uygulaması gibi düzenli aralıklarla yapılan bir işlem değildir. Bunun için su deposu izolasyon kullanılmakta olan depo içerisinde herhangi bir su kaçağı bulunuyorsa veya depo artık yıpranmış ve artık içerisinde bulunan suyu hijyenik biçimde saklayamıyorsa yerine getirilen bir hizmettir.

Düzenli bir şekilde temizliği yapılan su depolarının kullanım süreleri uzun vadeli olmaktadır. Bunun için de izolasyon gereksinimi depo su sızdırmadığı sürece yapılmaz. Beton, fayans, plastik, saç, paslanmaz ve galvaniz gibi her farklı depoya uygun olacak izolasyon metot ve teknikleri mevcuttur. Burada önemli olan konu Önemli olan su izolasyonunu uygulayacak olan kişilerin iş kabiliyet ve bilgisinin olması aynı zamanda da sürece dahil edilen malzemelerin kaliteli olmasıdır.

Su Deposu İzolasyonu Nasıl Yapılıyor?

Genel olarak farklı yapılarda olan depolarda yine farklı işlemler uygulansa da en fazla beton depo olduğunu varsaydığımızda, ilk olarak basınçlı kompresörler yardımı ile depo iyice yıkanarak temizlenir. Daha sonra sürme bazlı yapılacak olan izolasyon malzemesi homojen bir şekle gelene dek karıştırılır. Ortaya çıkan bu karışım yani izolasyon malzemesi su deposuna hesaplanan kat ve ölçüde güzelce sürülür ardından depo kuruma sürecine alınır. Eğer su deposunda meydana gelen kaçak epey büyükse üzerine ikinci bir kat daha sürülür. Kuruduktan sonra içerisi dezenfekte edilip kullanıma açılmış olur.

Yılların Getirdiği Deneyim

Deneyim kelimesi aslında arkasında çok büyük anlam taşıyan bir kelimedir. Çünkü ortaya çıkan bir işin kaliteli olmasında deneyimin büyük, yadsınamaz bir payı vardır. Duruma müşterilerin gözünden bakmak gerekirse, hizmet talebinde bulunacak olan kişiler daha önceden bir araştırma içerisine girerler ve tercih edeceği firmanın geçmişinin ne kadar köklü olduğunu da göz önünde bulundururlar. İstaş firması da bu bakımdan incelendiğinde 22 seneden beri bu işi yaparak, sektör içerinde önemli bir konuma gelen firmalar arasında yer aldığını belirtmek gerekir. Firma çalışanları alanında bilgili olan kişilerden oluştuğu için ortaya çıkacak olan problem sayısı neredeyse sıfıra iniyor. Firma ekibi ilk olarak müşterilerin taleplerini dinliyor ve talepler doğrultusunda en doğru çözümü en ekonomik bir maliyetle ortaya koyuyor. Kısacası karşı tarafın vaktini almadan ve söz verilen tarihte işe başlayarak, uygulamalar için gerekli olacak cihaz ve malzemeleri devamlı yanlarında götürüp gereksiz vakit kayıplarının önüne geçilmiş olunuyor.

Su Deposu Temizliği

Küresel ısınma ile beraber dünya genelindeki su kaynaklarının son zamanlarda çok hızlı bir şekilde azalması ve insanlığın bu nedenden ötürü önemli problemlerle karşı karşıya kaldığı acı bir durumdur. Bunun için de bizler sadece bugünü değil geleceğimizi de düşünerek sahip olduğumuz su kaynaklarına en iyi biçimde sahip çıkmalıyız. Bu durumda da suyu tasarruflu bir şekilde kullanarak en sağlıklı alanlarda, depolarda depolamak amacıyla hem sağlığımızı hem de gelecek nesillerin sağlığını tehlikeye atmamalıyız.

Su depoları özellikle de toplu olarak yaşanılan bütün yerlerde çok önemli olan yapılardır. Aynı zamanda da su saklanmasının devamlı ve talep edilen miktarda sağlanmadığı alanlarda mecburi olan bir gereksinimdir. İnsan sağlığı açısından bu denli önem arz eden su depolarının yılda iki kez olacak şekilde su deposu temizleme işlemi yaptırılması gerekmektedir.

Su Deposu Temizlenmezse Ne Olur?

Su depolarında bulunan su içme suyu olarak kullanılmaktadır. Ya da içme suyu olarak kullanılmasa bile tuvalet ve banyolarda, yiyecekleri temizlemek amacıyla yıkarken ya da bulaşık yıkarken kullanılıyor.

Bunun için depodan gelen suyun temizliğinden emin olmak gerekiyor. Sağlığımız açısından su depoları eğer her 6 ayda bir temizlenmezse, depo içlerinde yosun, çamur, solucan ve çeşitli böcek ölüleri vb. sorunlar meydana gelir. Aynı zamanda kirlenme neticesinde suyun içerisinde olan klor etkisini kaybeder. Bundan dolayı zararlı bakterilerin üremesine neden olur. Yapılan araştırmalar İstanbul’da olan su depolarının büyük bir oranının halk sağlığını tehdit edici boyutta olduğunu ortaya koymuştur.

Su Deposu Temizliği Aşamaları

Su deposu temizliği için çalışanlar özel üretilen eldiven, çizme, tulum, maske ve bone kullanılıyor. Her iş bitiminde de kullanılan bu eşyalar iyice dezenfekte ediliyor. Yine temizlik sırasında çevre hiçbir şekilde kirletilmiyor. Su deposu temizleme işlemi başlamadan evvel gerekli olan güvenlik önlemleri alınarak, süreçte kullanılacak olan ekipman düzenlenerek su deposunun iç bölümü ışıklandırılır. Temizleme ekibi gelmeden önce hizmet talebinde bulunan kişi tarafından hidrofor düzeyine kadar su tüketilmelidir. Daha sonra da depo içerisinde kalan az su miktarı su pompaları aracılığı ile deponun gider bölümünden dış kısma doğru transfer edilir.

Yüksek basınçlı olan kompresör cihazlarıyla deponun duvarları ve yüzey bölümü tazyikli su ile iyice temizlenir ve burada kuruyan, zemine yapışan kirlerin çözülmesine olanak verilir. Yüzeyde kalan tortu, balçık ve çamur gibi yapılar pompalar ile dışarıya aktarılır. Su deposu içerisinde ilaçlama ve temizleme işlemi gerçekleştirilirken yeniden bütün depo baştan yıkanır ve durulanır. Deponun hidrofor, pompa, kapak ve diğer bölümleri denetlenerek ilgili kişiye çalışma konusunda bilgi aktarılır. Son olarak da temiz hale getirilen depoya su alınır ve müşteriye teslim edilerek kullanıma açılır.

Su Deposu Yalıtımı

Eski ya da yeni yapılmış olan su depolarının yalıtımları, yanlış malzeme ve uygulama ile gerçekleştirilirse çeşitli çatlak, kaçak ve korozyon oluşumu ortaya çıkar. İstaş firması doğru malzeme tercihi yaparak ve tecrübe sahibi çalışanlarıyla, su depolarında en doğru yalıtım işlemini uygulayarak, kolon ve kirişlerin su sızıntısı ve farklı nedenlerden etkilenmesini ortadan kaldırıyor. Yalıtım işlemi bir deponun sağlamlığı açısından çok önem arz eden bir aşamadır. Eğer su deposu yalıtımı doğru bir şekilde yapılırsa meydana gelen deprem ve sarsıntılarda duvarda çatlama meydana gelse bile, su kaçağı durumu olmamaktadır.

isttas.com.tr firması Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olan dezenfektanlarla, etkili, hızlı, % 100 olumlu sonuç veren ve müşteri odaklı bir çalışma şekline sahip olan garantili su deposu temizliği ve diğer hizmetleri yapmaktadır. Eğer sizler de böyle bir kaliteye sahip olan firmadan yararlanmak istiyorsanız, verilen adresi ziyaret ederek hizmet talebinde bulunabilir ya da aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.