Son dakika haber… İngiliz mahkemesinden ‘Ankara Anlaşması’ kararı! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Son dakika haber… İngiliz mahkemesinden ‘Ankara Anlaşması’ kararı!

Bu haber 29 Kasım 2018 - 12:06 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Ankara Anlaşması’ndan yararlanarak İngiltere’ye gelen Türkler  tarafından oluşturulan “Türk İş İnsanları Birliği”nin kurucusu İpek Leni Candan,  yaptığı yazılı açıklamada,  başvurularını değerlendiren Yüksek Mahkeme’nin,  İçişleri Bakanlığı aleyhine açılan davanın esastan görülmesine ilişkin ruhsat talebini kabul ettiğini bildirdi.

Mahkemenin dün aldığı karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Candan,  “Mahkemenin davamıza ruhsat vermiş olması bize yapılan uygulamanın haksız  ve kanunsuz olduğuna dair inancımızı daha da güçlendirdi. Elimizden alınan  hakları art alana kadar mücadelemiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığının bu sene aldığı kararla süresiz celse başvurusu  için gereken süreyi 5 yıla çıkarttığını, dil ve kültür sınavı zorunluluğu  getirdiğini ve müracaat ücretini de şahıs başına 2 bin 389 sterline yükselttiğini  aktaran Candan, İngiltere’de halihazırda bulunan yaklaşık 12 bin 500 Ankara  Anlaşması’ndan faydalanan Türk vatandaşının haklarının bu düzenlemeyle menfi  etkilendiğini kaydetti.

“Bariz adaletsizlik”

Davanın avukatı Yaşar Doğan da “Yüksek Mahkeme yargıcı,  müvekkillerimizin meşru beklentilerinin ihlal edildiğini savunan müracaat  temelimizi mesnetli ve savunulabilir bulduğundan davamızın esasının incelenmesine  karar verdi. Şimdi davamızın esasının incelenip karara bağlanacağı duruşma için  gün tayin edilmesini bekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın düzenlemelerinin, geçiş süreci tanımadan ve geriye doğru  işletilmesinin haksızlığını vurgulayan Doğan,  “Çok bariz bir adaletsizlik ve  haksızlığın oluştuğu bu durumun mahkemeye gidilmeden çözülebilmesi gerekirken,  İçişleri Bakanlığı bize mahkemeye gitmekten diğer bir yol bırakmamıştır.  Haklılığımızı ispat edip başarılı olacağız.” değerlendirmesini yaptı.

“Türk İş İnsanları Birliği” dava sürecinin finansmanı için internet  üzerinde başlattığı bağış kampanyasında yaklaşık 70 bin sterlin toplamıştı.

Yeni düzenleme

Ankara Anlaşması olarak bilinen Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması  (ECAA) kapsamında vize saha Türk vatandaşları, yeni düzenlemeyle İngiltere’de  ancak 5 sene kesintisiz yaşadıktan ve çalıştıktan sonra süresiz celse için  başvurabiliyor. Türk vatandaşları daha önceki uygulamada 4 yılın sonunda süresiz  oturum için başvurabiliyordu.

Bakanlık, mart ayında bir mahkemenin aldığı kararın ardından süresiz  oturum ruhsat işlemlerini askıya almış, kendi işini kuran Türk vatandaşlarına  süresiz celse hakkı tanıyan yeni bir vize kategorisi oluşturulacağını  açıklamıştı.?

Türkiye, 1959’da o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu’na  başvurmuş, 1963’te de Türk vatandaşlarının topluluğa aza ülkelerde hizmet  verebilmek için vize almalarını sağlayan Ankara Anlaşması imzalanmıştı.

İngiltere’de Türkler bu pakt kapsamında 1 sene celse izni aldıktan  sonra 3 sene uzatma alıyor ve sonrasında süresiz celse için  başvurabiliyorlardı.