Anasayfa / Dünya / Son dakika… Clinton’dan Trump’a Kaşıkçı suçlaması!

Son dakika… Clinton’dan Trump’a Kaşıkçı suçlaması!

Clinton, eşi eski ABD Başkanı Bill Clinton ile Kanada’nın Toronto  kentinde yaptıkları konuşmada, ABD Başkanı Trump’a yüklendi.

Hillary Clinton, Trump’ın Cemal Kaşıkçı cinayetindeki tavrına  değinerek, “Kaşıkçı öldürülürken konsoloslukta olanların örtbas edilmesinin bir  parçası olan bir başkanımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Trump’ın Kaşıkçı konusunda Suudi Arabistan ile karşı  karşıya gelmekten çekindiğini belirten Clinton, “Bu durum, ABD’nin iş  sözleşmeleriyle ilgili değil, kendi kişisel bağlantıları ile ilgili. Hem Başkan  hem de damadı Jared Kushner’ın aileleri ve şirketlerinin Suudi Arabistan Krallığı  ile ne kadar ticari çıkarı olduğunu bilmiyoruz.” diye konuştu.

İLİŞKİLİ HABERPompeo: Veliaht Prensin cinayet talimatını verdiğine dair direkt rapor yok

KAŞIKÇI CİNAYETİ VE TRUMP

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul  Başkonsolosluğunda Suudi Arabistan’dan gelen bir öbek tarafından öldürüldüğünün  ortaya çıkmasının ardından ABD-Suudi Arabistan ilişkileri yeniden lens altına  alınmıştı.

Trump ise bir taraftan Suudi Arabistan’a yaptırım uygulanabileceğini  dile getirirken öbür taraftan ikili ilişkileri bozmak istemediği sinyalini  vermişti. Trump, bu süreçte Suudi Arabistan’a 110 milyar dolarlık silah satışını  ve bu ülkenin ABD’ye yatırımlarını savunmuştu.

İLİŞKİLİ HABERMattis: Veliaht Prens’in dahlinin olduğuna dair aleni bir delilimiz yok 

Trump’ın damadı Kushner ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin  Selman’ın yakınlığı da sık sık eleştiri konusu oluyor.

“KAŞIKÇI CİNAYETİNİN TALİMATINI SUUDİ VELİAHT PRENS’İN VERDİĞİNE İNANIYORUM”

ABD yönetiminin Senatoya yaptığı Yemen ve Cemal  Kaşıkçı sunumuna katılan ABD’li Senatör Demokrat Jeanne Shaheen, “Kaşıkçı  cinayetinin talimatını Suudi Veliaht Prens’in verdiğine inanıyorum.”  değerlendirmesini yaptı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı James Mattis  tarafından Senatoda yapılan bilgilendirme toplantısının ardından Amerikan CNN  kanalına konuşan Shaheen, Pompeo ve Mattis’ten duyduklarından tatmin olmadığını  söyledi.

Söz konusu oturumun ardından Kaşıkçı cinayeti hakkındaki güncel yorumu  sorulan senatör, “Kaşıkçı cinayetinin talimatını Suudi Veliaht Prens’in verdiğine  inanıyorum.” diye konuştu.

Shaheen ayrıca, güvendiği bir kaynağın, Kaşıkçı cinayetine ait  olduğunu iddia ettiği bir videoyu internette izlediğini söylediğini, ancak laf  konusu videonun gerçek olup olmadığını bilmediğini kaydetti.

RYAN’DAN “AHLAKİ TUTARLILIK VURGUSU”

Öte yandan Cumhuriyetçilerin mühim isimlerinden Temsilciler Meclisi  Başkanı Paul Ryan, Pompeo-Mattis oturumunun ardından basın mensuplarına  açıklamalarda bulundu.

Ryan, “Realpolitik fazla önemlidir ama ahlaki bir tutarlılık ve  faillerin mesul tutulması durumunda realpolitik işe yarar.” şeklinde konuştu.

ABD’nin değerlerini koruyarak Kaşıkçı cinayeti sürecini ele alması  gerektiğine vurgu yapan Ryan, bunu yaparak da Amerikan çıkarlarının  korunabileceğini söyledi.

Diğer yandan Cumhuriyetçilerin bir öbür mühim ismi Cumhuriyetçi  Lindsey Graham de laf konusu oturumun ardından bazı değerlendirmeler yaptı.

“CIA’DEN BİR ŞEYLER DUYANA KADAR HİÇBİR ŞEY YAPMAYACAĞIM”

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel’in  oturuma katılmamasını katı sözlerle eleştiren Graham, Haspel’in katılmadığı  oturumun “yetersiz” olduğunu kaydederek, “CIA’den (Kaşıkçı cinayetiyle ilgili)  bir şeyler duyana kadar hiçbir şey yapmayacağım.” dedi.

Senatodaki bütün mühim oturumlarda oy kullanmama yolunu seçebileceğini  aktaran Graham, Kaşıkçı cinayetine ilişkin CIA Direktörü Haspel’in senatörleri  bilgilendirmesi gerektiğini dile getirdi.

Pompeo ile Mattis, sabah saatlerinde Yemen ve Kaşıkçı konusunda  Senatoya kapalı oturumda bir brifing vermiş, brifinge CIA Direktörü Haspel’in  katılmaması senatörlerin eleştirilerine sebep olmuştu.

Oturumun ardından ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Kongredeki brifing  esnasında CIA’in cinayete ilişkin yazdığı bütün raporları okudum ve raporlarda  talimatın Veliaht Prens tarafından verildiğini gösteren direkt bir anlatım yok”  açıklamasını yapmıştı. Demokrat Senatör Richard Durbin ise basın mensuplarına,  “Böyle duygulu bir konuda ülkenin istihbarat kurumunun başkanıyla görüşmemiz  engellendi.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hakkında admin

Check Also

Trump’ın skandal kararında ‘bomba’ çıktı!

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Trump yönetimi,  Kongreye bu hafta Suudi Arabistan ve …

Bir cevap yazın