Anasayfa / Kadın / Son dakika… BM’den İsrail’e kınama!

Son dakika… BM’den İsrail’e kınama!

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, işgal  altındaki Filistin topraklarında BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin (OHCHR)  varlığını güçlendiren ve İsrail’i kınayan karar tasarısını kabul etti 

BM Cenevre Ofisi’nde devam eden Konseyin 40’ıncı oturumunun son  gününde, Bahreyn, Bolivya, Küba, Pakistan, Senegal, Venezuela, Zimbabve ve  Filistin’in, İsrail aleyhinde verdiği tasarı görüşüldü.

Tasarı hakkında yapılan konuşmaların ardından 47 üyeli konseyde  oylamaya geçildi.

İsrail aleyhindeki karar tasarısı 15 çekimser, 8 aleyhte, 23 lehte  oyla kabul edildi.

Avustralya, Avusturya, Brezilya, Bulgaristan, Çekya, Fiji, Macaristan  ve Ukrayna tasarı aleyhinde oy kullanan ülkeler olarak dikkati çekti.

Savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar vurgusu

BM 2018 Gazze Protestoları Bağımsız Soruşturma Komisyonunun geçen ayki  raporuna da değinilen karar tasarısında Komisyonun, İsrail askerlerinin, abluka  altındaki Gazze Şeridi sınırında geçen sene düzenlenen barışçıl “Büyük Dönüş  Yürüyüşü” gösterilerindeki ihlallerinin harp suçu ve insanlığa karşı suçlar  kapsamına girebileceğini duyurmasından derin kaygı duyulduğu anlatım edildi.

Ayrıca tasarıda, hukuk dışı ve aşırı zor kullanarak insan hakları  ihlallerine yol açan İsrailli faillerin hak önünde hesap vermesi çağrısında  bulunuldu.

Doğu Kudüs iç işgal altındaki Filistin topraklarındaki uluslararası  insan hakları ihlallerinin kınandığı tasarıda, yayılan eşi görülmemiş düzeydeki  tahribat, ölüm ve insani acılardan dehşete düşüldüğü vurgulandı.

BM’nin varlığı güçlendi

İsrail aleyhinde kabul edilen karar tasarısının en mühim kısmını ise  işgal altındaki Filistin toprakları ve bilhassa de işgal altındaki Gazze  Şeridi’nde OHCHR’nin varlığının güçlendirilmesi oluşturdu.

Buna göre, OHCHR laf konusu bölgelere daha çok personel  görevlendirecek ve İsrail’in sürdürdüğü uluslararası hukuk ihlalleri uzman  ekiplerce izlenerek belgelendirilecek.

OHCHR’nin elde edeceği bütün bulgular, İnsan Hakları Konseyinin 41’inci  oturumunda sözlü olarak aza ülkelere aktarılacak, bu sene sonundaki 42’inci  oturumunda da Konseye rapor olarak sunulacak.

Bugün sona erecek BM İnsan Hakları Konseyinin 40’ıncı oturumunda  farklı ülkelere ilişkin karar tasarıları oylanmaya devam edilecek.

Hakkında admin

Check Also

Ekrem İMAMOĞLU: 23 Haziran’dan sonra yine bir seferberlik dönemini başlatacağız

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’u biz kazanacağız. 23 Haziran’dan sonra tekrar …

Bir cevap yazın