Anasayfa / Kadın / Son dakika… Avrupa Birliği’nden Trump ve İsrail’e tokat! ‘Tanımıyoruz’

Son dakika… Avrupa Birliği’nden Trump ve İsrail’e tokat! ‘Tanımıyoruz’

Avrupa Birliği (AB), ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri adımına karşı çıktı.

AB Sözcüsü, Başkan Trump’ın işgal altındaki tepelerin İsrail’e ait olduğu yönündeki kararı tanımayacaklarını duyurdu. “AB’nin pozisyonu değişmedi. Uluslararası hukukla aynı çizgi içinde davranarak, İsrail’in 1967 haziranından bu yana işgal ettiği topraklardaki egemenliğini tanımıyoruz” dedi. 

Benzer bir açıklama, “Tek taraflı adımları reddediyoruz, İsrail’in Golan Tepeleri’nin ilhak etmesi AB kararlarına göre geçersiz” ifadesini kullanan Almanya Hükümet Sözcüsü Ulrike Demmer’den de geldi.

Bu açıklamaların sonrasında; BM İnsan Hakları Konseyi, İsrail’in Golan Tepelerini işgaline karşı çıkan ve İsrail’i BM kararlarına uymaya çağıran karar tasarısını kabul etti.

Trump, “Bölgenin istikrarı ile İsrail devleti için stratejik ve emniyet açısından kritik öneme sahip Golan Tepeleri’nde İsrail Egemenliğini ABD’nin 52 sene sonra tamamen tanımasının vakti geldi” tweetiyle dünyayı çalkalamıştı.

İsrail, 1967’den bu yana Golan Tepeleri’ni işgal altında tutuyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, istikbal hafta Washington’a gidiyor ve Trump’ın laf konusu tanımayı hayata geçirebileceği belirtiliyor.

Türkiye, Rusya, İran, Suriye, Mısır ve Arap Birliği de Trump’ın hamlesini kınayan açıklamalar yaptı.

Hakkında admin

Check Also

Ekrem İMAMOĞLU: 23 Haziran’dan sonra yine bir seferberlik dönemini başlatacağız

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’u biz kazanacağız. 23 Haziran’dan sonra tekrar …

Bir cevap yazın