Şampiyon olan Galatasaray’ın kasası paraya doyacak! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Şampiyon olan Galatasaray’ın kasası paraya doyacak!

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 20:24 'de eklendi ve 13 kez görüntülendi.

Galatasaray şampiyonlukla beraber aka bir maddi gelire de kavuştu. Şampiyonlar Ligi ile beraber 15 milyon Euro’luk ayak bastı parasını garantileyen Aslan, şampiyonluk primleri ile beraber kasasına yaklaşık 1 milyar TL’yi koyacak.

Galatasaray’a 22. şampiyonlukla beraber adeta nakit yağacak. Aslan, tarihinde 14. kez UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılma başarısını gösterdi. Bu alanda ligin de zirvesinde yer saha sarı kırmızılılar 15 milyon Euro’luk Şampiyonlar Ligi ayak basma primini de almaya hak kazandı. Sarı-kırmızılılar, ligde topladıkları puanlar için de 63.7 milyon TL’lik prime hak kazanırken, Şampiyonlar Ligi ve ticari gelirlerle beraber yaklaşık 1 milyar TL kazanacak. 

Bu paranın 220 milyon TL’si yayın geliri olarak kasaya girecek. UEFA’dan istikbal 262 milyon TL ile beraber ticari gelirler (yaklaşık 290 milyon TL) ve maç günü gelirleri (loca, kombineden 228 milyon TL) de buna eklendiğinde sarı-kırmızılılar aka bir maddi kaynağa kavuşmuş olacaklar. Cimbom ayrıca bu sezon transferde de mühim rakamlar kazandı. 

Sezon içerisinde transfere 25.5 milyon Euro harcayan Galatasaray, sattığı futbolculardan ise 30.8 milyon Euro kasasına koydu. Sarı kırmızılılar, transferden 5.3 milyon Euro kâr etti. Şampiyon olduğu sezonda transferleriyle dikkat çeken Galatasaray’da Ozan Kabak, 11 milyon Euro olan satış bedeliyle Türkiye’de altyapı eğitimini alarak vatan dışına giden oyuncular arasında en çok bonservis bedeli ödenen 3. futbolcu unvanını almıştı.

(Sabah)