Sağlıklı Tarım Yapma ve Bitki Yetiştirmenin Önemi « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Sağlıklı Tarım Yapma ve Bitki Yetiştirmenin Önemi

Bu haber 19 Nisan 2019 - 12:08 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

 

Son dönemde önemi oldukça artan ve halkın tüketirken dikkat ettiği ürünlerin başında tarımsal kökenli ürünler geliyor. Sağlıklı ilaçlama ve gübre yöntemleriyle üretilen tarım ürünleri toplumun her kesiminin öncelikli tercihi konumunda. Uygun koşullarda üretilmeyen ve hormon ilaçları kullanılan ürünlerin uzun vadede insan bedeninde ciddi sağlık problemlerine sebep olabileceği bilinen bir gerçek olmaktadır.

Bu yüzden son yıllarda sağlıklı tarım ürünlerine talep oldukça artış gösterdi. Ülkenin ve dünyanın önde gelen tarım ilaçları ve gübre üretimi yapan Ufuk Tarım firması uzun yıllardır kendi geliştirdiği yöntemler ile hem yurt içine hem de yurt dışına tarımsal ilaç ve gübre üretim ve satışı yapıyor. Firma 1998 yılında kimya mühendisi Dr. Halim AYDIN tarafından kurulduğu günden bu yana sektördeki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştıran bir firma. Bünyesinde Tarım Bakanlığı’nın referans laboratuvar olarak kabul ettiği, bir de analiz ve ar-ge laboratuvarı bulunan firma sektöre analiz ve tahlil hizmetleri de veriyor.

İnsanların sağlıklı olabilmesi için sağlıklı tarım ürünlerinin tüketilmesi gerekliliğine inanan firma bu anlayış ile üretim ve geliştirme faaliyetleri yürütüyor. Firma tarım ürünleri ve süs bitkileri için gübre ve besin üretiminin geniş bir yelpazede gerçekleştiriyor. Ürünleri içinde jel gübreler, toz gübreler, sıvı gübreler ve mikro besinler gibi ürünler bulunuyor. Firmanın ürettiği ürünler Avrupa standartları kapsamında değerlendirilen EC FERTILIZER belgesine sahip.

Ufuk Tarım Agronom Gübre Ürünleri

Agronom gübre içeriğinde Kükürt ve Sülfür bulunan sıvı formda gübre ve bitki besinidir. Tarla bitkilerinde, bahçe bitkilerinde, süs bitkilerinde, yemlik bitkiler ve her çeşit bitkide kullanılabilecek bir üründür. Konsantre halde olan ürün bitkilere püskürtme yoluyla yapraktan ya da damlama yöntemiyle topraktan verilebiliyor. Tarım ürünlerinin gelişim sürecinde topraktan alması gereken minerallerin yetersiz olduğu durumlarda eksiği tamamlamak amaçlı kullanabilen gübre bitkilerin sağlıklı ve güçlü bir şekilde yetişmesine destek oluyor. İçeriğinde sıvı şekilde organik madde de bulunan gübre çeşidi sayesinde bitkiler topraktan alması gereken mineralleri ve besinleri daha hızlı alabiliyorlar.

Bitki Gelişim Düzenleyici Ürünler İle Yüksek Verim Alın

Ufak Tarımın patenti kendisinde bulunan bitki gelişim düzenleyici ürünü GIBBEST 31 ürünü dünyada ilk olarak üretilen toz bitki düzenleyici unvanına sahip, ek kullanımlık dozlar halinde üretilen ürün sayesinde kullanım esnasında doz aşımı tedirginliği olmadan rahatlıkla kullanılabiliyor. Gübrenin bitkiye uygulanması sonrasında içerdiği dolgu maddeleri sayesinde bitkinin verdiği meyvenin normal büyüklüklere ulaşmasına destek olur.

Ürün itkinin üzerinden ham meyve kalma oranını düşürerek bitki verimliliğini artırmak için kullanılıyor. Sırıklı bitki adı verilen üzüm, domates gibi bitkilerin ve sebzelerin ağaç büyüklüklerini artırarak bitkilerin yeni sürgün vermesi konusunda bitkiyi geliştiriyor. Ürün bitkilerin sağlıklı tomurcuk oluşturmasını sağlayan bir etkiye sahip, böylelikle bitkilerden alınan meyve verimliliğinin de artışı gözlemlenen etkiler arasında yer alıyor. Gibbest 31 ürünlerin tane büyüklüklerinin artmasını, yaprak dökülmesini azaltması ve meyvelerin olgunlaşma hızını artırma özellikleri ile fazlaca tercih edilen bir ürün. Tohumların uyku süresini de kısaltan bir ürün olan Gibbest 31 besini kullanan kişilere zamandan kazanım sağlıyor.

Jel ve Sıvı Gübrelerin Kullanımı

Ufuk Tarım bitki besinlerini kullanım alanına göre jel ve sıvı olmak üzere de üreten bir firma. Jel gübreler suda seyreltilerek kullanılan gübre çeşitlerinden, kullanıldığı alanlarda bitkiye yüksek fosfor desteği sağlayan gübre kova formunda satın alınabiliyor. Sıvı gübreler ise yüksek fosfor oranına sahip düşük Ph değerli ürünler olarak satılıyor.

Bitkinin yetiştiği toprağın yüksek Ph değerini düşürerek topraktan besin alımını artıran bir gübre çeşididir. Bitkinin yetiştirildiği toprakta yüksek oranda kalker yani kireç oluşumu varsa eğer bu durum bitkinin topraktan besin alımını büyük oranda azaltır. Sıvı gübreler bu durumun önüne geçmek için kullanılan ürünlerdir.

İkincil Sıvı Besin ve Mikro Besin Kullanmanın Önemi

Bitkilerin meyve verme öncesinde sezona hazırlanma şekilleri de önemlidir. Yeni döneme hazırlanan bitkilerin hem verimlilikleri hem de meyve sağlıkları yüksek seviyede olur. Bundan dolayı da bitkiler döle yatmadan önce ikincil sıvı gübre olarak adlandırılan Magnezyum ve Kalsiyum gibi ürünleri kullanmak çok önemlidir. Magnezyum bitki çiçeğe durmadan önce kullanılmalıdır. Tarım yapılan topraktaki kireç yani kalsiyum oranı fazla ise bu bitkinin topraktan yeterli besini alamamasına sebep olur. Bu durumlarda yapraktan püskürtme yöntemi ile itkinin ihtiyacı olan Magnezyum bitkiye verilir bu şekilde bitkide ki kalsiyum oranı dengelenmiş ve bitkinin meyve verimliliği artırılmış olur.

Mikro besinler ise meyve ağaçlarının bahar dönemine hazırlanması için kullanılan ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımı sayesinde ağaç baharda sağlıklı çiçek açımı ve meyve tutumunu artırır. Bu s-besin sonbahar mevsimi içinde ağacın kök çevresine serpilmek suretiyle kullanılıyor.

Süs Bitkileriniz İçin Ek Besin Önerileri

Ufuk tarım evlerdeki süs bitkileri içinde ek besin ürünleri üretiyor. Sağlıklı çim gelişimi için kökleri güçlendiren Agronom Sabsoil ürünü, çiçekleri için Agronom sardunya, ortanca, orkide, gül gibi ürünleri bulunuyor. Bu ürünler bitkiler çiçeğe durmadan verilen ve çiçeğin sağlıklı bir şekilde çiçek açma dönemine girmesini sağlayan ürünlerdir. Ayrıca itkilerin toprağında zamanla azalan organik ürünlerin tedariki için de Agronom Rooty isminde bir ürünü bulunuyor.

Agronom Leafy isimli ürünleri ise ilkbaharın başlangıcında toprağın ve bitkinin uyanması sırasında bitkinin ihtiyacı olan ilk besinlerin topraktan ya da yapraktan verilmesini sağlıyor. Bitkilerin yeşil bölümlerinin canlılığını korumasına destek olan ürünün ilkbahar döneminde bir kez uygulanması yeterli oluyor.

Ufuk Tarım Laboratuvar ve Danışmanlık Faaliyetleri

Tarım sektöründe tam kapsamlı araştırma, analiz, ürün geliştirme ve danışmanlık hizmetlerini 1998 yılından bu yana veren Ufuk Tarım laboratuvarı. Sektörün ihtiyacı olan en büyük eksiği kapatıyor. Laboratuvar TÜRKAK sertifikasına sahip bir kurum, bu sayede urumun verdiği araştırma ve analiz sonuçları Avrupa ve Amerika’da yasal geçerliliğe sahip oluyor. Uluslararası bir standarda ve geçerliliğe sahip laboratuvar tarım sektörü için organik ve kimyevi gübre için analiz raporu, tescil belgesi, üretim lisans belgesi, zirai ilaç kontrolü ve ruhsatı danışmanlık hizmetlerini ve belgelerini vermeye yetkili tam teşekküllü bir kurum. Uluslararası geçerliliğe sahip kalite sertifikalarına sahip olan kurum işlemlerini istemin gerektirdiği son sistem modelleri ve teçhizatları ile gerçekleştiriyor.

Bitkileriniz İçin Beslenme Reçeteleri

Ufuk Tarım internet sitesi üzerinden bitki ve meyve ağaçları için hazırlanmış olan beslenme reçeteleri de sunuyor. Sitede listeler halinde hazırlanmış meyveler, sebzeler, tahıl ürünleri, yumrulu bitkiler, endüstriyel amaçlı ürünler, kabuklu ürünler, baklagiller ve yem bitkileri için dönem hangi işlemlerin yapılacağı ve hangi besin ürününün ne miktarda kullanılacağı gibi ilgiler yetiştiriciye sunuluyor. Tarım ürünleri hakkında genel özelliklere ait verilerin bulunduğu sitede ürünün hangi koşullarda yetiştirilebileceği hakkında da bilgiler veriliyor.

Ufuk Tarımın Ticari Başarıları

Firma tarım sektöründe uzun yıllardır AR-GE faaliyetleri yanında üretim ve ihracat faaliyetleri de gerçekleştiriyor. Firmanın kendine ait patentleri de bulunuyor. 2007 yılında süs bitkileri için aldığı ”tek doz gübre” modeli de firmaya ait. Ayrıca Ufuk tarım ihracat konusunda dünyada işlem hacmi olarak 9. büyük firma olmuş durumda.