Anasayfa / Teknoloji / Rusya’dan internet adına büyük ayaklanma!

Rusya’dan internet adına büyük ayaklanma!

Moskova’da gerçekleştirilen internet kısıtlamalarının kaldırılmasına ilişkin gösteride 28 şahıs gözaltına alındı. 

Rusya’nın başkenti Moskova’da, internet kısıtlamaları protesto edildi. Moskova’daki Saharov Caddesi’nde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetiminin internetteki yayınlara kısıtlama getirdiği gerekçesiyle, “internete özgürlük” adı altında fiil gerçekleştirildi.

Rusya’dan internet adına büyük ayaklanma!

Polis, protesto öncesi  üzerinde slogan yazan bazı afiş ve balonlara el koyarken, yekün 28 kişiyi gözaltına aldı. Rusya İçişleri Bakanlığı, mitinge 6 bin 500 kişinin katıldığını duyururken, muhalif kaynaklar ise mitinge yaklaşık 15 bin 300 kişinin katıldığı iddiasında bulundu.

Buna ek olarak Rusya, önümüzdeki haftalarda, ülkenin küresel internet sistemiyle arasındaki bağlantının “fişini çekeceği” bir test yapacak. BBC’de yer saha habere göre, tarih henüz bilinmiyor ancak 1 Nisan’dan önce olması bekleniyor.

Çünkü bu tarih, Rus milletvekillerinin Dijital Ekonomi Ulusal Programı adı verilen kanun tasarısında değişiklik tekliflerini vermeleri için son gün. Test, Kremlin yönetiminin ülkeyi kriz dönemlerinde, örneğin savaşlar sırasında siber saldırılardan koruması için “egemen internet” yaratma çabasındaki son hamlesi. 

Ancak aynı zamanda, denemenin Çin’dekine benzer, kısıtlı ve denetim altındaki bir internet yaratmak için bir tecrübe adımı olduğu yönünde kaygılar da var. 

Rusya’dan flaş internet kararı!İnternet

Hakkında admin

Check Also

Huawei Mate 20 Pro makro fotoğraf performansı

Fotoğraf makinesi kameralarının gelişmesiyle birlikte farklı özelliklere de kavuşmaya başladılar. Bunlardan biri de makro yani …

Bir cevap yazın