Rusya’dan ABD’ye YPG/PKK tepkisi: Kullanıyorlar… « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Rusya’dan ABD’ye YPG/PKK tepkisi: Kullanıyorlar…

Bu haber 29 Kasım 2018 - 12:06 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Lavrentyev, Astana’da ilk günü sona eren 11. garantörler toplantısının  sonunda basın mensuplarına izah yaptı.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki ABD askeri varlığını eleştiren Lavrentyev,  şunları söyledi:

“Kürt silahlı birliklerine yardım etmek ve DEAŞ ile mücadele  bahanesiyle ABD ve uluslararası koalisyona iç ülkelerin o bölgede askeri  varlık göstermesini anlayamıyoruz. Çünkü ABD, 1,5 sene evvel ‘DEAŞ’a son vermemiz  için 6 ay lazım’ demişti. Bunu bir yıla uzattı. Şimdi ‘DEAŞ’a son vermeden  çıkmayız’ diyorlar. Suriye-Irak sınırındaki ufak bölgede bin-bin 500 kadar  (DEAŞ’lı) terörist kaldı. Bunu şu an (YPG/PKK’nın) 60 bin civarındaki Kürt askeri  gücüyle kıyaslayabilirsiniz. ABD, Suriye’de varlığını sürdürebilmek için bunu kullanıyor.”

“Anayasa için opsiyonlarımız var”

Rus heyet başkanı toplantının ilk gününü de değerlendirerek, garantör  ülkeler olarak Anayasa Komitesi kurulması için Birleşmiş Milletler Suriye Özel  Temsilcisi Staffan de Mistura’ya, görevden ayrılmadan önce, sivil cemiyet  üyelerinden oluşacak 50 benlik öbek için destek verdiklerini söyledi.

“Olumlu çalışmalarımız var. Detaylarını açıklamayacağım çünkü  çalışmalarımız devam ediyor. Hem Şam yönetimini hem muhalefeti tatmin edecek  opsiyonlarımız var.” diyen Lavrentyev, alıkonulanların serbest bırakılması  konusuna da değindi.

“Gelecek takas 50-60 kişiyi kapsayabilir”

Geçen hafta sonu Astana anlaşmaları kapsamında Suriye’de   alıkonulanlardan 10’ar kişinin karşılıklı serbest bırakıldığı pilot projeye  ilişkin, “Çalışma grubundaki uzmanlarımız takas edilecek tutukluların sayısının  artması için çalışıyorlar. Somut sayıyı söylemek zor ama yakın zamanda  yapabileceğimiz tutsak takasının 50- 60 kişiyi kapsayacağını temenni ediyoruz.”  ifadesini kullandı.

Lavrentyev, mültecilerin art dönüşünü önemsediklerini vurgulayarak,  mültecilerle ilgili uluslararası konferans düzenlemek için çalıştıklarını  belirtti.

İdlib’de 15 bin civarı El Nusra üyesi olduğunu savunan Lavrentyev,  “Ilımlı muhalefetin kendi gücüyle sorunu çözmesini temenni ediyoruz. Gerekirse  Rusya onları nötralize etmeye hazır.” dedi.

Halep’te kimyasal silah saldırısı düzenlendiği iddiasına da değinen  Lavretyev, “Bunun uluslararası örgütler tarafından ağırbaşlı bir şekilde  araştırılması gerekli.” diye konuştu.

Lavrentyev, istikbal Astana toplantısının, ocak ayının sonunda  olabileceğini anlatım etti.

Görüşmelerin gündemini İdlib’deki ateşkes, alıkonulanlar ve Anayasa  Komitesi konuları oluşturuyor.

Tüm tarafların bir araya geleceği ve netice bildirisinin okunacağı ana  oturumun Rixos President Astana Oteli’nde TSİ 08.00 civarında başlaması  bekleniyor.