Red Hat 34 milyar dolara IBM tarafından satın alındı! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Red Hat 34 milyar dolara IBM tarafından satın alındı!

Bu haber 29 Kasım 2018 - 12:01 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Büyük şirketler vakit vakit farklı amaçlarla öbür şirketleri satın alıyor. Bu alanda son dakika gelişmesi yaşandı ve IBM, aleni kaynak kodlu yazılım üreticisi Red Hat’i 34 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

Red Hat 34 milyara IBM tarafından satın alındı!

Yapılan anlaşmaya göre IBM, Red Hat‘in hisseleri başına 190 dolar ödeme yapacak. Bu rakam Red Hat‘in Cuma akşamı kapanan hisselerinin fiyatının yüzde 60 üstü bir değere karşılık geliyor.

Anlaşma ile ilgiil detaylara bakacak olursak:

  • IBM, Red Hat’in çıkarılmış ve ödenmemiş bütün hisselerini, pay başına 190 dolar karşılığında, yekün olarak yaklaşık 34 milyar dolarlık kurumsal değeri temsil edecek şekilde satın alıyor.
  • Danışmanlık şirketi JP Morgan, anlaşmayı IBM’e önerdi ve finansmanın çoğunu sağladı. Anlaşmada Guggenheim Ortakları ise Red Hat’i temsil etti.
  • IBM, Red Hat’ın aleni yönetimine, aleni kaynak katkılarına, aleni kaynak topluluğuna olan katılımına, geliştirme modelini ve yaygın geliştirici ekosistemini desteklemeye devam edecek.
  • IBM ve Red Hat ayrıca IBM Cloud’a ek olarak Amazon Web Servisleri, Microsoft Azure, Google Cloud, Alibaba ve daha fazlası gibi aka bulut sağlayıcıları iç olmak üzere Red Hat ortaklıkları oluşturmaya ve geliştirmeye devam edecek.
  • Red Hat, müstakil bir ünite olarak IBM’in Hibrid Bulut ekibine katılacak ve Red Hat’ın aleni kaynak geliştirme mirası ve taahhüdünün, var mahsul portföyünün ve pazara giriş stratejisinin ve benzersiz geliştirme kültürünün bağımsızlığını ve tarafsızlığını koruyacak.
  • Red Hat, Jim Whitehurst ve Red Hat’in var idare ekibi tarafından yönetilmeye devam edecek. Jim Whitehurst ayrıca IBM’in üst düzey idare ekibine katılacak ve IBM CEO’su Ginni Rometty’ye rapor verecek. IBM, Red Hat’ın umumi merkezini, tesislerini, markalarını ve uygulamalarını sürdürmeyi planlıyor.

IBM Idare Kurulu Başkanı ve CEO’su Ginni Rometty, “IBM, dünyanın bir numaralı hibrit bulut sağlayıcısı olacak ve şirketlere iş için bulutun tam değerini açığa çıkaracak bulut çözümü sunacak” dedi. Rommery sözlerine şöyle devam etti:  “IBM ile güçleri birleştirmek, aleni kaynaklı kaynağın dijital dönüşümün temelini hızlandıracak ve Red Hat‘ı daha geniş bir kitleye ulaştırmak için daha aka bir ölçek, kaynak ve kabiliyet seviyesi sunacak. Bu arada benzersiz kültürümüzü ve sarsılmaz bağlılığımızı koruyacak.”

Red Hat nedir?

Red Hat, aleni kaynaklı ve Linux tabanlı profesyonel yazılım şirketidir. Şirket, 1993′te Bob Young ve Marc Ewing tarafından kurulmuştur. Linux dünyasına aleni kaynaktan nasıl nakit kazanılabileceğini ilk gösteren şirketlerden biri olan Red Hat yazılım sektörünün kabul görmüş ve mühim bir markasıdır.

Alibaba Cloud Türkiye’deYazılım