RAHİM SARKMASI « Haberkulis.org

SON DAKİKA

RAHİM SARKMASI

Bu haber 28 Nisan 2018 - 10:24 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Rahim (Uterus) sarkması, pelvis taban kaslarının ve ligamentlerin gerilmesi ve zayıflamasının bir sonucu olarak rahime yeterli desteği sağlayamadığında ortaya çıkar. Bu durumda rahim aşağı doğru kayar veya vajinadan dışarı çıkar.

Rahim sarkması her yaştaki kadında ortaya çıkabileceği gibi, sıklıkla bir veya birden fazla vajinal doğum yapmış menopoz sonrası dönemde olan kadınlarda görülmektedir. Pelvik taban kasların zayıflaması sonucu uterusun sarkması şu nedenlerden kaynaklanabilir:

  • Gebelik ve doğum sırasında destek bağ dokusunun zarar görmesi
  • Yerçekimi etkisi
  • Östrojen eksikliği
  • Yıllarca tekrarlayan zorlamalar

Eğer hafif derece rahim sarkması var ise genellikle tedaviye gerek yoktur. Fakat eğer rahim sarkması sizi rahatsız ediyor ve normal hayatınızı engelliyorsa, tedaviden fayda görebilirsiniz.

Rahim sarkması hayati bir probleme sebep olmaz. Rahim sarkmasının en önemli belirtileri arasında, kasık bölgesinde basınç hissi, vajinadan bir parçanın sarkması ve ele gelmesi, bel ağrısı, sırt ağrısı, küçük idrar yaparken yanma, idrar yapma sonrası silinirken dışarı sarkan organda acıma, sık idrara çıkma isteği, idrar sıkıştığı zaman rahim ağzında yanma ve sızlama, idrar yaparken sürekli yara varmış gibi sızlama hissi, cinsel ilişki sırasında gerginlik, acı duyma, cinsel isteksizlik, hissetmeme, cinsellikten soğuma, cinsellik sırasında korku, sık sık idrar yolu enfeksiyonları ile karşı karşıya kalma, banyo yaparken ele gelen şişkinlik ve çıkıntı, çıkan kısım çamaşıra sürttüğünde kanama, daha ileri seviyede organ sarkması olan kadınlarda idrar kaçırma problemleri, gaz kaçırma problemleri, ishal olunduğunda dışkı kaçırma, ciddi derecede kabızlık çekme, idrar yapmada zorlanma gibi oldukça yaşam kalitesini bozan şikayetler görülür.

Rahim sarkması derecelendirilerek tedavi planı yapılır. Birinci ve ikinci derece rahim sarkması şikayeti olan hastalarda herhangi bir tedavi uygulanmayıp, bu hastalara kegel egzersizi önerilir. Fakat 3 ve 4’üncü derecede rahim sarkması söz konusu ise tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Rahim Sarkması