Posta sektöründe ücret sistemi değişikliği.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Posta sektöründe ücret sistemi değişikliği..

Bu haber 14 Nisan 2019 - 11:40 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

Bozgeyik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1874’te kurulan ve  dünyanın en eski ikinci uluslararası kuruluşu olan UPU’nun Birleşmiş Milletler’in  (BM) posta hizmetleri alanındaki ihtisas organı olduğunu anımsattı.

UPU’nun sektörel olarak global düzeyde sistemin işleyişine dair kaide  ve standartları belirleyen en üst ve mühim müessese olduğunu anlatan Bozgeyik,  26. UPU Kongresi ile bu stratejik kuruluşun başkanlığının üstlenildiğini  kaydetti. 

Bozgeyik, UPU’nun sadece posta sektörü için değil, etkileşim içinde  bulunduğu öbür alanlar ve dünya genelinde sahip olduğu ağ nedeniyle birçok  sektör için aka ehemmiyet taşıdığını dile getirerek, “Şirketimizin İdari Konsey  Başkanlığı devre itibarıyla sektörün yeniden yapılandırıldığı fazla mühim değişim  ve dönüşüm dönemine denk gelmesi nedeniyle ayrıca ehemmiyet taşımaktadır.” ifadesini  kullandı.

Yıllık olağan devre toplantıları kapsamında bu yılın ilk Posta İşletme  Konseyi ve İdari Konsey toplantısının bu ay yapıldığını aktaran Bozgeyik, bu  toplantının, görüşülen gündem maddeleri nedeniyle stratejik önemde olduğunu  vurguladı.

Toplantının en mühim gündem maddesinin “uluslararası posta  işleyişinin düzenlenmesinde mühim bir sistem olan varış giderleri ücretlendirme  sisteminin yeniden düzenlenmesi” olduğunu belirten Bozgeyik, bu kararın UPU’nun  ve sektörün geleceğini belirleyeceğini anlattı.

Birlik açısından stratejik önemdeki bu çalışmaların bütün tarafları  memnun edecek adil bir şekilde sonuçlandırılması için çalıştıklarını bildiren  Bozgeyik, “Bu kapsamda yapılan ikili görüşmeler çerçevesinde konunun mühim  taraflarından biri olan ABD’nin konuyla ilgili görevlendirilen büyükelçisi  başkanlığındaki heyetle Çin, Japonya ve Fransa gibi ülkeler başta olmak üzere  ülke delegasyonlarıyla mühim görüşmeler gerçekleştirdik ve bir taraftan da UPU  Genel Müdürü ve üst yönetimiyle koordineli bir şekilde yoğun bir çalışma programı  yürütülmektedir.” diye konuştu.  

Bozgeyik, komite çalışmalarında varış gideri ücretlendirme sisteminin  uluslararası posta işleyişi için taşıdığı ehemmiyet nedeniyle düzenlenecek olağanüstü  kongrede ele alınması yönünde talepte bulunulduğuna dikkati çekerek, “PTT AŞ  başkanlığında gerçekleştirdiğimiz İdari Konsey Genel Kurul toplantısında, global  posta ağı için aka ehemmiyet arz eden varış gideri ücretlendirme sistemine ilişkin  olağanüstü kongre düzenlenmesi kararlaştırıldı. Olağanüstü kongrenin eylülde  yapılması ülkelerin onayına sunulacak. Laf konusu kararın onaylanması halinde  alınacak kararla laf konusu ücretlendirme sistemi yeniden belirlenecek.”  değerlendirmesinde bulundu. 

Bozgeyik, Birliğin ve sektörün geleceğini şekillendirecek çalışmaların  Türkiye çıkarlarına en müsait şekilde sonuçlandırılması için yoğun çalışma  yürütüldüğünü kaydetti. 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN