Anasayfa / Dünya / Pompeo: Veliaht Prensin cinayet talimatını verdiğine dair direkt rapor yok

Pompeo: Veliaht Prensin cinayet talimatını verdiğine dair direkt rapor yok

Pompeo, ABD Kongresinde, Yemen ve Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı  cinayetine yönelik brifingin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Pompeo, “Kongredeki brifing esnasında CIA’in cinayete ilişkin  yazdığı bütün raporları okudum ve raporlarda talimatın Veliaht Prens tarafından  verildiğini gösteren direkt bir anlatım yok.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya  göre, Pompeo Kongredeki oturumda, Washington’ın Yemen savaşında aldığı rolün  ABD’nin çıkarları için olduğunu ve Suudi Arabistan’a verilen desteğin devam  etmesini savundu.

Açıklamada, Mike Pompeo’nun Yemen konusunda Suudi Arabistan ve  Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) verilen desteğin devam etmesini istediği, ters  halde İran’ın bölgedeki gücünü artırarak Suudi Arabistan ve İsrail’e kaşı daha  büyük bir tehdit oluşturacağını ileri sürdüğü belirtildi.

ABD’nin Yemen’deki rolünü bitirmesi durumunda, Amerikan vatandaşları  ve milli güvenliğinin de riske gireceğini iddia eden Pompeo, Yemen’in DEAŞ için  potansiyel bir yeniden yapılanma merkezi olduğunu dile getirdi.

“BU BRİFİNGDEKİ EN İKNA EDİCİ KATILIM BOŞ BİR SANDALYEYDİ”

Diğer yandan, Mike Pompeo ve ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in brifing  verdiği oturuma katılan Demokrat Senatör Richard Durbin, celse sonrasında basın  mensuplarına yaptığı açıklamada, CIA Başkanı Gina Haspel’in brifinge  katılmamasını eleştirdi.

Durbin, bilhassa Kaşıkçı cinayeti konusunda en çok bilgiye sahip  olan Haspel’in Kongrenin çağrısına karşın oturuma katılmamasını, “Bu brifingdeki  en ikna edici katılım abes bir sandalyeydi.” sözleriyle eleştirdi.

Richard Durbin, Gina Haspel’in brifinge katılmamasını “Beyaz Saray’ın  bir talimatı” olduğu yönünde bilgilendirildiklerini belirterek, “Böyle duygulu bir  konuda ülkenin istihbarat kurumunun başkanıyla görüşmemiz engellendi.” ifadesini  kullandı.

Beyaz Saray kabul etmese de Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın  haberi olmadan Cemal Kaşıkçı cinayetinin işlenemeyeceğini herkesin bildiğini  kaydeden Durbin, kendilerinden Veliaht Prensi görmezden gelmeleri istendiğini ama  bunu kabul etmeyeceğini vurguladı.

Kıdemli Demokrat Senatör Bob Menendez ise Haspel’in brifinge  katılmamasını, “Beyaz Saray’ın konuyu kapatmaya çalıştığının bir göstergesi”  olarak değerlendirdi.

Menendez, Trump’ın Kaşıkçı cinayeti konusunda Suudi Arabistan’a karşı  sessiz kalmasını da eleştirerek, “Bu, şayet ABD ile pazarlık yapabilecek bir  şeyiniz varsa ceza almadan istediğinizi yapabilirsiniz mesajıdır.” diye konuştu.

Hakkında admin

Check Also

Trump’ın skandal kararında ‘bomba’ çıktı!

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Trump yönetimi,  Kongreye bu hafta Suudi Arabistan ve …

Bir cevap yazın