Otomotiv ihracatı martta 2,9 milyar $ oldu.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Otomotiv ihracatı martta 2,9 milyar $ oldu..

Bu haber 08 Nisan 2019 - 13:51 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk çeyreğinde dolar bazında ihracatta yüzde 6 düşüş yaşandı. Buna rağmen, sektörde satışın aka bölümünün gerçekleştirildiği avro bazlı ihracatta aynı dönemde yüzde 1,5 artış kaydedildi.

Türkiye otomotiv endüstrisi ihracatı mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 düşmesine rağmen, tarihindeki en yüksek ikinci mart ayı performansına imza atarak 2,9 milyar dolar oldu. Sektörün Türkiye’nin yekün ihracatından aldığı pay ise yüzde 18 düzeyinde gerçekleşti.

Mart ayında, otobüs-minibüs-midibüs mahsul grubu dışındaki ana mahsul gruplarında dışsatım düşüşü yaşandı. Yekün ihracattan yüzde 76 pay saha AB ülkelerine dışsatım yüzde 12 oranında düştü.

Mart ayına mahsul grupları bazında bakıldığında, yüzde 8 azalışla 1 milyar 173 milyon dolar dışsatım gerçekleştiren binek otomobil, endüstrinin ihracatındaki en aka mahsul grubu oldu. Tedarik endüstrisi ihracatı geçen ay yüzde 9 azalarak 950 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 16 azalarak 465 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 3 artarak 113 milyon dolar oldu.

Tedarik endüstrisinde en aka pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 12, ikinci en aka pazar Fransa’ya da yüzde 7 azalma görülürken, mühim pazarlardan Birleşik Krallık’a dışsatım ise yüzde 21 arttı.

Binek otomobillerde en aka pazar olan Fransa’ya yüzde 22 oranında artan ihracatta, İtalya’ya yüzde 40, Almanya’ya yüzde 21, Birleşik Krallık’a yüzde 27, Belçika’ya yüzde 40, Hollanda’ya yüzde 43 düşüş görüldü. Binek araba ihracatında İspanya’ya ise yüzde 6 ve İsrail’e de yüzde 84 artış oldu.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en çok dışsatım yapılan memleket olan Birleşik Krallık’a yüzde 8, mühim pazarlardan Fransa’ya yüzde 10, İtalya’ya yüzde 25, Slovenya’ya yüzde 42 düşüş görülürken, Hollanda’ya yüzde 17, İspanya’ya yüzde 9 artış yaşandı.

Binek otomobiller ihracatı yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 11 azalarak 2 milyar 940 milyon dolar olurken, tedarik endüstrisi ihracatı aynı dönemde yüzde 6, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da yüzde 10 geriledi. Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı ise yüzde 19 artı.

En aka pazar Almanya’ya dışsatım 391 milyon dolar

Mart ayında Almanya 391 milyon dolar dışsatım ile en aka pazar olmayı sürdürürken, yılın ilk çeyreğinde bu ülkeye gerçekleştirilen dışsatım da 1 milyar 88 milyon dolar oldu.

En aka ikinci pazar Fransa’ya ise mart ayında dışsatım yüzde 2 artışla 336 milyon dolar oldu. Üçüncü aka pazar olan İtalya’ya dışsatım da yüzde 33 azalarak 270 milyon dolar oldu. Mart ayında tekrar mühim pazarlardan İspanya’ya yüzde 4, İsrail’e yüzde 50, Romanya’ya yüzde 30 artış oldu.

Fransa’ya olan artışta en aka ihraç kalemi binek otomobiller grubundaki yüzde 22’lik yükselişin etkisi görüldü.

Orta Doğu ülkelerine dışsatım yüzde 22 arttı

Geçen ay, Orta Doğu ülkelerine dışsatım yüzde 22, Afrika memleket grubuna yüzde 1, Kuzey Amerika Serbest Ticaret ülkelerine yüzde 18, öbür Avrupa ülkelerine yüzde 4 ve Uzak Doğu ülkelerine de yüzde 21 oranında arttı.

Ülke grubu bazında en aka pazar olan AB ülkelerine dışsatım mart ayında yüzde 12 düşüşle 2 milyar 200 milyon dolar olurken, AB ülkeleri öbek bazında ihracatta yüzde 76 pay ile ilk sırada yer aldı.

Bu yılın ilk çeyreğinde AB ülkelerine dışsatım ise yekün 6 milyar 45 milyon dolar oldu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN