ÖSYM giriş e-YDS 2019/7 Almanca / Fransızca başvuru ücreti ne kadar? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

ÖSYM giriş e-YDS 2019/7 Almanca / Fransızca başvuru ücreti ne kadar?

Bu haber 29 Mayıs 2019 - 22:22 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

ÖSYM tarafından uygulanacak olan e-YDS 2019/7 Almanca/Fransızca sınavı için heyecan dorukta. Sınava alınacak namzet sayısı, e-YDS imtihan binalarının namzet kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Almanca için Ankara’da 1506, İstanbul’da 287, İzmir’de 86; Fransızca için ise Ankara’da 1504, İstanbul’da 137, İzmir’de 30 olacaktır. Imtihan ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların imtihan ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için imtihan ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır. e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri imtihan öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile  deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan evvel tecrübe sınavından yararlanmaları önemlidir.  

E-YDS/7 ALMANCA-FRANSIZCA BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR? bAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvuru işlemleri, ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr adresinden alınıyor.

e-YDS/7 müracaat ücreti, 240,00 TL.

SINAV ÜCRETİNİN ÖDENMESİ

Adayların imtihan ücreti ödeme işlemine geçmeden evvel mutlaka bu kılavuzu dikkatlice okumaları/incelemeleri ve bütün imtihan koşullarını/kurallarını kabul ederek imtihan ücreti ödediklerini belirtir ekran üzerinde yer saha kutucuğu işaretlemeleri zorunludur.

Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS), Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Imtihan Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılmaktadır. Imtihan ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS’nin müracaat tarihlerinin ilk günü saat 14.00’te başlar (Gerekli hallerde müracaat işleminin başlama saati, Başkanlıkça yeniden belirlenebilir.). Sınava müracaat tarihlerinde, ÖSYM e-Sınav Merkezlerinin namzet kapasitesi kadar adayın imtihan ücreti alınır. Kapasite dolduğunda müracaat süresi tamamlanmamış olsa bile imtihan ücreti ödeme işlemi sonlandırılır. Kapasite dolmadığı takdirde, ilgili eYDS’nin müracaat tarihlerinin son günü saat 23.59’da imtihan ücreti ödeme işlemi sona erer.

Adaylar, imtihan ücretini ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer saha “ÖDEMELER” alanından ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemini kullanarak, T.C. Kimlik Numarasını belirterek kredi kartı/banka kartı ile yatırırlar. Bankadan imtihan ücreti ödemesi kabul edilmez. Sadece kredi kartı/banka kartı ile imtihan ücreti ödeyen adayların e-YDS için başvuruları kabul edilir. T.C. Kimlik Numarası bulunmayan adaylardan daha önceden Y.U. Numarası bulunanlar, var Y.U. Numaralarını T.C. Kimlik Numarası olarak kullanırlar. T.C. Kimlik Numarası bulunmayan KKTC uyruklu, yabancı uyruklu ve uyruğu olmayan adaylar, T.C. Kimlik Numarası olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi’nden (MERNİS) almış oldukları “9” ile başlayan 11 rakamdan oluşan Yabancı Uyruklu (Y.U.) Numarasını (yabancı kimlik numarası) kullanırlar. Bu adayların kişisel bilgileri MERNİS’ten ÖSYM kayıtlarına yansıtılır. MERNİS’ten Y.U. Numarası edinmemiş adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden Y.U. Numarası edinme formunu doldurarak onaylar ve böylece bir “Belge Kodu” edinirler. Bu formun bir dökümü ve geçerli kimlik belgeleri ile beraber ÖSYM Imtihan Koordinatörlükleri/yetkili müracaat merkezlerine başvurarak ücreti karşılığı Y.U. Numaralarını edinerek bu numarayı kullanırlar. 

DİKKAT: Sınav ücretini yatıran ancak, sistemde güncel fotoğrafı bulunmayan adayların, ilgili sınavın yapılacağı hafta Perşembe günü saat 17.00’ye kadar, ÖSYM Imtihan Koordinatörlüklerinden veya fotoğraf güncellemeye yetkili müracaat merkezlerinin birinden, fotoğraflarını güncellemeleri zorunludur. Belirtilen süreye kadar fotoğrafını güncellemeyen adaylara ilgili imtihan için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmez. İlgili imtihan için Sınava Giriş Belgesi bulunmayan adaylar, sınava alınmaz. Müracaat süresince KKTC dış vatan dışında bulunan adaylardan MERNİS’te Y.U. Numarası bulunmayanlar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden Y.U. Numarası edinme formunu doldurarak edindikleri “Belge Kodu” ile ÖSYM Çağrı Merkezinden Y.U. Numaralarını alır ve bu numarayı kullanır.