Op. Dr. Mustafa Ali Yanık Diyabet Hastası Burun Estetiği Yaptırabilir Mi? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Op. Dr. Mustafa Ali Yanık Diyabet Hastası Burun Estetiği Yaptırabilir Mi?

Bu haber 16 Şubat 2018 - 18:38 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

İnsanlar hayatları boyunca sürekli olarak güzel görünmeyi arzularlar. İnsan vücudunun doğal ve güzel olması için belirli oranlar vardır. Op. Dr. Mustafa Ali Yanık yüzümüzde de altın oran olduğunu ve Bu oranın estetik ve güzel görünmemizi sağladığını vurguladı. Burnumuz yüzümüzün tam ortasında yer aldığı için en çok dikkat çeken organ olmaktadır. Aynı zamanda da nefes alıp vermek gibi önemli bir görevi vardır. Burnumuzda doğumla gelen ya da doğum sonrası travmalar nedeniyle oluşan bozukluklar hem sağlıklı nefes almamızı etkiler hem de görünüş olarak bizi mutlu etmez. Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı ile burnumuzda ki hem şekil hem de görünüş bozuklukları giderilebilmektedir. Ancak farklı hastalığa da sahip olan insanlar için durum biraz daha farklıdır. Diyabet hastası burun estetiği yaptırabilir mi? Sorusunu sizler için Dr. Mustafa Ali Yanık cevapladı.

Diyabet Nedir ve Yaşamı Nasıl Etkiler?

Diyabet diğer adıyla şeker hastalığı pankreastan yeteri kadar insülin salgılanamaması veya salgılanan insülinin vücut tarafından düzenli kullanılamaması sonrası oluşan bir hastalıktır. Diyabet çok sinsi bir hastalıktır. Aniden ve büyük yıkımlarla ortaya çıkabilir. Ülkemizde 20 yaş üzeri kişilerde görülme sıklığı %13,7 olmaktadır. Bu oran her geçen yıl hem ülkemizde hem de dünya üzerinde artmaktadır. Yapılan araştırmalar gelecekte şeker hastalarının sayısının daha çok artacağını gösteriyor. Ancak sizde kendinizi şimdiden bu hastalığa karşı korumak için önlemler alabilirsiniz.

Şeker hastalığına sahip olan insanlar yaşam kalitelerini maksimize etmek için doktorlarının verdiği diyetlere mutlaka uymalı, ilaçlarını düzenli kullanmalı ve egzersiz yapmaya özen göstermelidir. Belirli aralıklarla kontrole giderek hastalıklarını kontrol altında tutabilirler. Dünya Sağlık Örgütü diyabeti geleceğin hastalığı olarak tanımlamıştır. Dikkat edilmezse vücuda birçok zarar verebilir ve ölümle bile sonuçlanabilir.

Diyabet Hastası Burun Estetiği Yaptırmak İstese Yaptırabilir Mi?

Op. Dr. Mustafa Ali Yanık diyabet hastaları cerrahi operasyonlara girebileceğini ancak ameliyat öncesi, ameliyat anı ve ameliyat sonrasında kan şekerlerinin dengede tutması gerektiğini söyledi. Ayrıca diyabet hastalarında yara iyileşme süreci daha uzun süreceği unutulmamalıdır ve ameliyat sonrasında daha dikkatli olunmalıdır. Şeker hastaları da diğer insanların geçirdiği tüm operasyonları geçirebilirler. Ancak operasyon sonrası süreçte hastalar diğer insanlara göre daha dikkatli davranmalıdır. Şeker hastalarının ameliyat sonrası süreçte günlük yaşamlarına dönmeleri için daha uzun bir süreye ihtiyaçları vardır. İsterse diyabet hastası burun estetiği yaptırabilir. Bunun için herhangi bir engel yoktur.

Ameliyat Sonrası Süreç Daha Önemli

Op. Dr. Mustafa Ali Yanık şeker hastalarının operasyona girmeden önce gerekli tetkiklerden geçmesi gerektiğini bildirmiştir. Bunların sonucunda şeker değerleri sabitlenirse ameliyata alınmalıdırlar. Çünkü heyecan, panik ve korku gibi duygularda insülin hormonunun çalışması üzerinde etki sahibidir. Bu gibi durumlarda normal insanların vücutları iç dengeye daha hızlı ulaşırlarken diyabet hastaları sıkıntı çekebilir. Kullanılan ilaç türüne göre ve hastalığın seyrine göre ameliyat esnasında da diyabet hastalarına ilaçları verilebilmektedir.

Diyabet kişilerde doku yenilenmesini yavaşlatan bir hastalıktır. Diyabet hastalarının metabolizmaları katabolizmaya daha yatkındır. Bu nedenle diyabet hastası burun estetiği yaptırmak istiyorsa ya da yaptırdıysa ameliyat sonrası günlük hayatına dönmesi biraz daha uzun sürecektir. Yaraları geç iyileştiği için yeni görünümüne diğer insanlara göre daha uzun sürede ulaşacaktır. Ameliyat sonrası süreçte mutlaka vücudunun şeker dengesini korumaya özen göstermeli ve perhizlerine birebir uymalıdır. Güneş ışığından cildini korumaya özen göstermelidir. Yoğun fiziksel aktiviteler yapmamaya özen göstermelidir.

Eğer ki kan şekerinizin oranı ameliyat öncesinde dengelenemiyorsa tüm cerrahi operasyonlardan kaçınmalısınız. Estetik görünmek adına kendinizi riske atmamalısınız. Doktor kontrollerinizi yaptırmadan ameliyat masasına yatmamalısınız. Ameliyat öncesi süreçte size belirtilen kurallara mutlaka uymalısınız. Genellikle tüm cerrahi operasyonlardan önce diyabet hastalarından Hemoglobin A1c testi istenir. Bu test ile uzun dönem glukoz seviyesi kontrol edilebilmektedir.

Op. Dr. Mustafa Ali Yanık diyabet hastası burun estetiği yaptırabileceğini ancak sadece gerekli testleri zamanında yaptırması gerektiğini belirtti. Ayrıca vücudunuzun enfeksiyona diğer hastalara göre daha yatkın olduğunu unutmamalısınız. Ameliyat sonrası süreçte hem kan şekerinize hem de yaralarınızın bakımına özen göstermelisiniz. Ameliyat öncesi ve sonrası süreçte kan şekeri seviyenizi dengede tutmak için verilen diyetlere uymalısınız. Sizde hem sağlıklı hem de güzel bir görünüşle hayatınıza devam etmek istiyorsanız estetik operasyonlar geçirebilirsiniz. Diyabet sizin ameliyat olmanız için bir engel değildir, siz diyetlerinize ve doktorlarınızın önerisine dikkat ettiğiniz sürece…