Önemli Bir Adım ! Pedagojik formasyon nedir? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Önemli Bir Adım ! Pedagojik formasyon nedir?

Bu haber 08 Haziran 2019 - 22:13 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

Öğretmen adaylarının mesleklerini yapabilmeleri için pedagojik formasyon almalarına artık gerek kalmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan bu karar vatandaşları merakladırdı.

BAKANLIK EĞİTİM VERECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz 2023 Vizyon Belgesinin açıklandığı toplantıda, eğitim fakültesi mezunu olmayıp öğretmenlik mesleğini yapmak isteyen kişilerin almak için gayret sarf ettiği pedagojik formasyon şartını kaldıracaklarını açıklamıştı. 

Erdoğan, Eğitim sisteminde uygulanacak yeniliklere ilişkin, “Önümüzdeki dönemde bir öğretmenlik iş kanunu hazırlanıp çıkarılacak. Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. halen 4 2 olmak üzere yekün 6 sene olan sözleşme süresini, 3 1 yekün 4 yıla indiriyoruz. Öğretmenliğe kabulde uygulanan Pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Artık bu eğitimi bakanlığımız kendisi verecek. Anaokulu eğitimini de lüzumlu alt yapıyı oluşturduktan sonra mecburi hale getireceğiz” demişti.

PEDAGOJİK FORMAYON NEDİR?

Pedagojik formasyon, pedagoji biliminde eğitim pedagojisi ile ilgili bilgilerin verilmesini kapsar.

Pedagojik formasyon, akademik tanımların, öğrenmeye aleni bireylerin algılayabileceği dilde, farklı şekillerde anlatılabilmesi için alınan bir tür formasyon eğitimi. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki herhangi bir bölümden alınmış eğitimden sonra, o bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için tasarlanmıştır. Sınıf yönetimi, öğretmenlik mesleğine giriş gibi derslerden oluşmaktadır.

Yükseköğretim Kurumu, 2010-2011 yılından itibaren bu öğretmenlik eğitimini Tezsiz Yüksek Lisans adı altından çıkarıp Pedagojik formasyon eğitimi olarak değiştirmiştir. Eskiden ALES notuna göre sıralama yapılırken 2010-2011 yılından itibaren diploma not ortalamasına göre sıralama yapılmakta ve üniversiteler bu ortalamalara göre talebe almaktadırlar.

05 Nisan 2012 tarihinde alınan karar bu program kaldırılmış, gerekçe olarak ortaya çıkan muallim fazlası gösterilmiştir.