On binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Yıl sonuna kadar… « Haberkulis.org

SON DAKİKA

On binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Yıl sonuna kadar…

Bu haber 10 Nisan 2019 - 18:35 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın yazısı:

1 Ocak 2012’de yürürlüğe giren umumi sıhhat sigortasıyla, (GSS) Türkiye’de ikamet eden herkes için sıhhat güvencesi hayata geçirildi. Bu kapsamda umumi sıhhat sigortasından faydalanma çerçevesinde en umumi anlamda iki öbek ortaya çıktı. Sigortalı çalışanlar, SGK’dan aylık veya gelir alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar. Sigortalı çalışanlar, emekliler, dul ve yetim aylığı saha kişiler ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler açısından prim ödeme konusu mesele oluşturmuyor, ancak Bağ-Kurlular ve GSS primini kendisi ödeyen kişiler vakit vakit mesele yaşayabiliyorlar. Kimler kapsamda?

Sigortalı olarak çalışanlar ile SGK’dan aylık veya gelir alanlar, yani emekliler ve dul  yetim aylığı saha kişiler ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler umumi sıhhat sigortasından yararlanabiliyorlar. Emekliler ve dul  yetim aylığı alanlar prim ödemeksizin, çalışanlar ise brüt maaşlarından kesilen ve işveren tarafından ödenen primler sayesinde sıhhat hizmeti alabiliyorlar. Bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de, prim ödemeksizin sıhhat hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler kimler?

Sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu kişiler şunlardır:

1. Sigortalının eşi. Eşi çalışan kadın veya erkek hangi yaşta olursa olsun kendisi çalışmasa bile evli olduğu müddetçe eşi üzerinden umumi sıhhat sigortasından yararlanabilir.

2. 18 yaşını, idadi ve dengi tahsil veya Mesleki Eğitim Kanunu’nda belirtilen namzet çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklar.

3. Geçiminin umumi sıhhat sigortalısı tarafından sağlandığı SGK tarafından belirlenen kriterlere göre tespit edilen ebeveyn ve babası.

Dolayısıyla sigortalının eşi, çocukları ve bazı şartların varlığı halinde anne  babası da sigortalı üzerinden sıhhat hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Gelir testi yaptırılması koşul mı?

Sigortalılar, SGK’dan aylık veya gelir alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler primleri ödendiği için sıhhat hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Diğer yandan, hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerin sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmesi için iki yol izlemeleri gerekiyor. Bu kişiler şayet yaşadıkları ev içerisindeki şahıs başına düşen gelir 2019 yılı için 852.67 TL’nin altındaysa gelir testi yaptırarak bu durumu kayıt altına aldırıp sıhhat hizmetlerinden faydalanabilirler. Bu durumdaki kişilerin primleri devlet tarafından ödeniyor. Dolayısıyla hiçbir sosyal güvencesi olmayan muhtaç durumdaki kişiler prim ödemeksizin sıhhat hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Diğer yandan, ev içerisindeki şahıs başına düşen gelirin 852.67 TL’den çok olan kişiler, 2019 yılı için 76.74 TL aylık prim ödeyerek sıhhat hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bu kişiler kendi ceplerinden prim ödeyerek sıhhat hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bağ-Kurlular kendi primlerini ödüyorlar

SSK ve Emekli Sandığı mensuplarının, yani amale ve memurların primleri bu kişilerin işverenleri tarafından SGK’ya ödeniyor. Dolayısıyla, bu kişilerin primlerinde aksamalar olmuyor. Ancak Bağ-Kurlular kendi primlerini kendileri ödüyorlar. Küçük esnaf ve sanatkârın mühim bir bölümü ay içerisinde sabit masraflarını çıkartıp, zaruri harcamalarını yaptıktan sonra kalan parayla primlerini ödüyor. Dolayısıyla da prim ödemelerinde gecikmeler laf konusu oluyor. Bazen de bu kişilerin muhasebecileri prim ödemelerini geciktirebiliyor. Bu durumlarda da sıhhat hizmetlerinden yararlanma noktasında sorunlar yaşanabiliyor.

60 günden çok borcu olan hizmet alamıyor

Genel sıhhat sigortası primini kendileri ödeyen kişilerin ve Bağ-Kurluların sıhhat hizmetlerinden faydalanabilmeleri için SGK’ya 60 günden çok prim borçlarının bulunmaması gerekiyor. Bu durumdaki kişiler şayet 60 günden çok prim borçları olursa sıhhat hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Prim borcunu ödemeyi geciktiren veya muhasebecisi primlerini geç yatıran Bağ-Kurlular ile hiçbir sosyal güvencesi olmayıp ev içindeki geliri sınırın üzerinde olduğu için kendi primini ödeyen kişiler 60 günden çok primlerini ödememişler ise hastane kapısından dönmek durumunda kalabiliyorlar.

Yıl sonuna kadar borç mesele değil

29 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, 31 Aralık 2019 tarihine kadar Bağ-Kurlular ve GSS primini kendisi ödeyen kişiler, SGK’ya 60 günden çok prim borçları olsa dahi sıhhat hizmeti alabilecekler. Bu tarihe kadar bu koşul aranmayacak. Dolayısıyla, GSS prim borcu bulunan kişiler sene sonuna kadar hastane kapısından dönmeyecekler. Diğer yandan, bu uygulama sene sonunda sona erecek. Dolayısıyla, prim borcu bulunan kişiler bu duruma göre planlarını yapmalılar.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN