Mustafa Cengiz’den Kulüpler Birliği’ne sert tepki « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Mustafa Cengiz’den Kulüpler Birliği’ne sert tepki

Bu haber 29 Kasım 2018 - 11:55 'de eklendi ve 14 kez görüntülendi.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Kulüpler Birliği’nin 17 kulübün görüş birliğiyle hakemler Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya’yla ilgili MHK kararının art alınması yönündeki açıklamalarına katı tepki gösterdi.

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı Mustafa Cengiz, Kulüpler Birliği’nin bugün hakemler Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya’yla ilgili yaptığı izah karşısında sessizliğini bozdu. Cengiz, “Kulüpler Birliği kararını biz de internetten öğrendik. Böyle bir şeye ihtimal vermedik, dedikodu zannettik. Biz ülkemizi de temsil ediyoruz. Bazılarına göre etmiyoruz. Galatasaray ve öbür takımlara Avrupa’da başarılar diliyoruz. Ülkeyi temsil yolunda böyle bir vaka bizi fazla şaşırttı. Son aylarda şaşırmıyoruz diyorduk ama şaşırdık. Bildiriyi gördük ve okuduğumuzda içeriğiyle uyuşmadığımızı gördük. Bildiri TFF’ye yönelik bir bildiri ve özünde bizim de karşı olduğumuz noktalar. Biz, VAR uygulamasına karşı çıktık. Biz VAR uygulamasında hakemlerin IFAB’in 2. maddesine göre gitmesini istedik, bu öbür takımların da lehine. VAR ile hakemler arasındaki görüşmelerin açıklamasını istedik. Biz Anadolu takımlarının ve bütün takımların hakkını savunuyoruz. Yanlışların yapılmamasını istiyoruz” diye konuştu.

KULÜPLER BİRLİĞİ’NDEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI! ‘ADALET DEĞİL, AYRICALIK İSTİYORLAR’

“NEDEN GALATASARAY YOK?

Yazıyı okuyunca şaşırdığını anlatım eden Mustafa Cengiz, “Neden Galatasaray yok? Kulüpler Birliği Başkanı’nı aradım ve kendisinin haberi olmadığını söyledi. İki vekili aradım, kendilerinin haberi olmadığını ve Anadolu takımlarının böyle bir fikri olduğunu söyledi. ‘Biz niye aranmadık?’ dedim, ‘Başkanım sizi arayacaklardı’ dedi. Sebep bizi aramadınız? Kulüpler Birliği, 17 takımı mı temsil ediyor? Bizi arayan olmadı. Bu deklarasyon, Galatasaray’a karşı değildir dediler. Bizi de arasaydınız, biz de katılırdık. Birçok unsura katılıyoruz. Biz de imza atardık, içindeki birçok ifadeye katılıyoruz. İstifasını art saha Ali Dürüst’ün kararlarıyla bir ilgimiz olmadığı gibi, onaylamıyoruz da. Bir gün kala maçın Kayseri’ye alınmasına başkaldırı etmeden Kulüpler Birliği, nedense bazı hakemlerin dinlendirilmesine karşı çıkıyor.

Öyle sinsice yazılmış ki. Sanki bu arkadaşın istifasını art alması nedeniyle hakemlere vazife verilmiyor. Bu maç 300 km öteye alındı 1 gün kala. Buna başkaldırı etmeyen Kulüpler Birliği sebep buna deklarasyon yayınlıyor? Bazı hakemler 2015-2016 yılından beri bazı takımların maçlarına verilmiyor. İlk kere Galatasaray, hakemlerin verilmesini istemeyince bir takım güçler harekete geçti. Bazı Anadolu takımları başkanlarıyla konuştum, kendilerine baskı yapıldığını söylediler. Islak imza yok. Onların bana söylediği, Ali Dürüst’ün açıklamasına tepki gösterdikleri. Ne gibi haklarını savunacakmış Galatasaray’ın? Ben de merak ediyorum. Gerek FFP sürecinde gerek öbür süreçlerde Galatasaray kendi güçleriyle yürümüştür. Öyle derin merin değil. Veremeyeceğimiz hesap yok. Alnımız açık. Galatasaray’a sinsice tuzaklar kurmak ve Galatasaray’ı ötekileştirmeye çalışmak Türkiye’ye ihanettir! Ben FFP’den değil fair-play’den yanayım. Böyle bir bildiri fazla talihsiz. Çok üzüldük. Anlamadığımız nedenlerle yapılan istifanın, anlamadığımız sebeplerle art alınması üzerinden Galatasaray’ı ayrıştırmak Türkiye’ye ihanettir. Spor kardeşliktir. Ülkemiz zor durumda, bir takım oyunlara gelmeyin. Kargaşa kimlerin işine yarar? Özellikle Anadolu kulüplerine söylüyorum. Üzülüyorum. Schalke maçında tekrar aynı duruma düştük. Şu anda bütün camiamızın konsantrasyonu buna yöneldi. Bizim genç bir cumhuriyetimiz var. Bir kader gibi bulunduğumuz coğrafyada millet olarak mücadele ediyoruz. Spor bir araç. VAR görüşmelerini bilhassa istedik, bir netice yok. İspanya’da, Hollanda’da da oldu. Tereddüt neden, bilemiyorum. Kaçmaktan, kovalamaya zaman bulamıyoruz. Tekrar sevk edildim. Hükmü önceden verilmiş kararların savunulmasının olmadığına inanıyorum” ifadelerini kullandı.