Anasayfa / Ekonomi / Müjdeler art arda geldi! Bayramdan önce ödeme..

Müjdeler art arda geldi! Bayramdan önce ödeme..

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında ilk olarak bakanlığının Rize’de ve bölgede yaptığı yatırımlarını sıralayan Bakan Bekir Pakdemirli, Türkiye dışında 30 adet daha ülkede çay üretildiğini hatırlattı.

“Dünyanın en güzel çayını biz üretiyoruz” diyen Bakan Pakdemirli, ÇAYKUR’un bir devlet kuruluşu olmasına karşın aka bir ticari marka olduğunu söyledi. Kimseye havadis, bilgi, salık vermeden geçen günlerde Rize’ye gelerek çay bahçelerini incelediğini belirten Pakdemirli, ihtiyar çay bahçelerinin artık yenilenmesi gerektiğini vurguladı.

‘Cumhurbaşkanımız istedi’

Pakdemirli, ıslak çay taban fiyatını açıklayarak “Cumhurbaşkanımız bizim düşündüğümüzün de biraz daha ötesinde bir çay fiyatı açıklamamızı istedi. ıslak çay taban fiyatını inşallah bu yıl 2,90 TL olarak belirledik. 13 kuruş destekleme ile 3 TL 3 Kuruş olarak belirledik” dedi.

2018 yılı ıslak çay kilo fiyatı 2 lira 32 kuruş ve 13 kuruş destekleme olmak üzere 2 lira 45 kuruş iken, Rize Ziraat Odası 2019 yılı ıslak çay taban fiyatının destekleme ile beraber 3 lira 10 kuruş olması gerektiğini açıklamıştı.

Çiftçilere bayramdan evvel ödeme

Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medyadan çiftçilere ödeme yapılacağını duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada Kütlü Pamuk Destek Ödemesi olarak  2.4 milyar lira, Yağlık Ayçiçeği Desteği Ödemesi 622 milyon lira, Çiğ Süt Destekleme Ödemeleri için de 385 milyon lira ödeneceği belirtildi.

Ödemelerin ise Ramazan Bayramı öncesinde yapılacağı anlatım edildi.

Hakkında admin

Check Also

Kuveyt Türk’ten Meraklı Kâşiflere Kodlama Ve Robotik Eğitimi Veriliyor!

Kuveyt Türk, Türk Kızılayı’yla işbirliğine giderek ortaokul öğrencilerine kodlama ve robotik eğitimi verdiği 1010 Kâşif …

Bir cevap yazın