Muhalefetin ittifak pazarlığı tıkandı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Muhalefetin ittifak pazarlığı tıkandı

Bu haber 29 Kasım 2018 - 11:57 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

AK Parti ile MHP’nin Cumhur İttifakı’nı mahalli seçimde de sürdürme kararının ardından ana muhalefet partisi olan CHP’nin 24 Haziran seçimlerinde Millet İttifakı çatısı altında buluştuğu partilerle ittifak arayışı hızlandı.
Ancak CHP’nin bir süredir İyi Parti ve Saadet Partisi ile mahalli seçimlere yönelik ‘sandık ittifakı’, ‘tabanda ittifak’ adı altında sürdürdüğü koltuk pazarlığı çatırdamaya başladı.

BÜYÜKŞEHİR KRİZİ
CHP’nin İyi Parti’yle İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere 9 büyükşehir üzerinden yürüttüğü işbirliği ve ittifak arayışı, Ankara, Mersin ve Antalya nedeniyle çıkmaza girdi. İyi Parti’nin bu üç büyükşehirde namzet çıkarmayı ve CHP’nin bu adayları desteklemesini istediği, CHP’nin ise buna yanaşmadığı kaydediliyor.
İki Parti arasındaki temasların tıkanmasında bilhassa Ankara büyükşehir adaylığının etkili olduğu belirtiliyor.
İyi Parti Umumi Başkanı Meral Akşener’in Mansur Yavaş’ın İyi Parti’den namzet gösterilmesinde ısrar ettiği, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise Yavaş’ı CHP’den namzet yapmayı istediği kaydediliyor.
Akşener’in Ankara büyükşehir adayının İyi Parti’ye bırakılması halinde Mersin ve Antalya ısrarından art adım atabileceği belirtiliyor. CHP’nin İyi Parti’ye sadece Manisa, Konya, Kocaeli, Denizli ile Isparta’da işbirliği önerisi yaptığı kaydediliyor.

HDP’YE GÖZ KIRPTI
CHP Mahalli Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise iki parti arasındaki görüşmelerin tıkanması, İyi Parti’nin CHP adayını İstanbul ve İzmir’de desteklemesine karşılık Ankara’da namzet çıkarmak istediğine dair iddialarla ilgili “Bir umumi çerçeve ve ilkeler üzerinde görüşmeler devam ediyor. Bir taban ittifakı peşindeyiz.
İnanıyorum ki o anlamda da birçok siyasi partinin üzerinde güveni oluşan belediye başkanlarımız, mutlaka onların tercihlerini alacaktır.
Bu HDP seçmeni için de böyle olacaktır” dedi. Torun’un HDP vurgusu ise İyi Parti’yle ittifakın olmaması halinde, şimdilik resmi düzeyde olmasa da el altından temasların yürütüldüğü HDP’yle de görüşülebileceği şeklinde değerlendirildi.
Torun, Kılıçdaroğlu ile Akşener’in önümüzdeki hafta bir görüşme yapacağını da söyledi. Kulislerde CHP’nin İyi Parti ve SP ile kapıların tümüyle kapanması halinde HDP’ye yönelebileceği de kaydediliyor.

SP YANAŞMIYOR
Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Umumi Başkanı Temel Karamollaoğlu ile de görüşerek Millet ittifakını yeniden canlandırmaya çalışmıştı.
Ancak görüşmede herhangi bir ittifakın sözkonusu olmadığı dile getirilirken Karamollaoğlu tabanda uzlaşma sağlanması halinde ‘dirsek teması’ olabileceğini anlatım etmişti.
Karamollaoğlu’nun son olarak “Bizim ‘ittifak’ diye bir mevzu, bahis gündemimizde kesinlikle yok” sözleri ile Kılıçdaroğlu’nun SP’yle işbirliği hayalinin de tümüyle suya düştüğü şeklinde değerlendirildi.