banner61

Başkan Oktay: “Thomas Cook’un açığı kapandı”

banner62

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İngiliz Seyahat Firması Thomas Cook’un İflasiyla Yaşanan Olumsuzluğu Yurt Dışında Yapılan Görüşmelerle Olumluya Çevirdiklerini Söyledi.

Başkan Oktay: “Thomas Cook’un açığı kapandı”
banner63

Marmaris Belediyesi Ekim ayı meclisinin ikinci oturumunda 2020 yılı bütçesi kabul edildi. 135 milyon 100 bin lira olarak belirlenen oturumda gündeme geçilmeden önce yapılan görüşmelerde konu yine turizm oldu. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ile birlikte Çin, İngiltere ve Almanya seyahatlerine çıkan meclis üyelerinin ziyaretlerle ilgili görüşlerini anlattığı toplantıda, 2019 sezonunun turizm açısından verimli geçtiği vurgulandı.

Birleşik Krallık’ta olumlu dönüş

İngiltere’de birçok seyahat firması ile görüştüklerini söyleyen Oktay, “TUİ ile görüşmemiz çok olumlu sonuçlandı. Onların bu seneki rakamlarının yerine gelecek sezon için 130 bin kişilik bir artışları olacak. Bu çok önemli bir rakam. Bir miktar daha bunun üzerine çıkabilir miyiz diye görüşmelerimiz devam ediyor. Ardından EasyJet ile görüşmelerimiz oldu, olumlu yönde seyrediyor. Bir de Ryanair ile görüşmek için günübirlik Dublin’e gittik. Ryanair’in İngiltere’den Dalaman’a uçuşu yoktu. Görüşmeler neticesinde İngiltere’nin 6 şehrinden doğrudan uçuş için başvurularını yaptılar. Thomas Cook’un iflasının ardından doğan boşlukta Ryanair’in bu şekilde sahneye çıkması bizim ilerideki olası kayıplarımızı ciddi oranda absorbe edecektir. Bunun yanı sıra Ryanair ile Viyana, Prag, Vilnius ve Paris’ten de doğrudan Dalaman’a uçuş için görüşmeler yaptık” ifadesini kullandı.

2020 tahminleri çok iyi

Bir diğer seyahat firması Jet2Holidays ile Dalaman’da özel bir toplantı yapıldığını söyleyen Oktay, “Bizim hedefimiz her zaman dediğimiz gibi sezonu uzatmak. Ama Thomas Cook’la ilgili olağanüstü bir durum olduğu için elbette bunu da görüştük. Bu görüşmeler neticesinde diyebilirim ki biz Thomas Cook’un açığını kapattık. Jet2Holidays, normal operasyonun üzerine 227 bin daha kapasite ekledi. Easy Jet, Ryanair, On the Beach, TUİ derken herhalde 2020’de bu senenin bile üzerine çıkma ihtimalimiz belirdi. Bu gerçekten hem sektör adına, hem bölgemiz adına pozitif gelişmeler. Katkı sunan hem meclis üyelerimize hem de sektör temsilcilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2020 bütçe 135 milyon 100 bin lira

Değerlendirmelerin ardından gündeme geçildi. Marmaris Belediyesi’nin 2020 - 2024 Stratejik Planı’nın ve 2020 bütçesinin görüşüldüğü toplantıda Marmaris Belediyesi’nin daha verimli ve iyi hizmet vermesinin hedeflendiği, çalışmalarının belirlendiği plan oy çokluğu ile kabul edildi. 135 milyon 500 bin lira olarak belirlenen 2020 yılı bütçesi de yine oy çokluğu ile kabul gördü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner78

banner48

banner50

banner52

banner46

banner77

banner49

banner51

banner45