Anasayfa / Güncel / Mp3 Nedir?

Mp3 Nedir?

Mp3 Nedir?
Adını ingilizce “mpeg-1 audio layer 3” kelimelerinin kısaltmasından alan bir veri sıkıştırma biçimidir. Ses verilerinin sıkıştırılmasında kullanılan bu dosya uzantısı frekanslar üzerinden veriyi kaydedip, tercih edilen frekansta ve istenilen ses seviyesinde verilerin korunmasını sağlamaktadır.
Globalleşen dünyada bilginin daha çabuk ve geniş bir biçimde insanlara ulaşmasını sağlamak teknolojinin ana amaçlarının başında geliyor. Ses verilerinin daha hızlı ve çabuk aktarılması amacıyla geliştirilen bu dosya biçimi, icat edildikten sonra müzik şirketlerinin en çok şikâyet ettikleri olay olmuştu. Bu dosya sıkıştırma biçimi sayesinde birçok eser elden ele yayılıp hem şirketlerin elde edecekleri gelirin önüne geçecek endişesi yaratmıştı. Fakat sonrasında şirketler de bu biçimi kullanarak iddialarından vazgeçtiler.
Birçok teknolojik cihazın altyapısına uygun olan mp3 formatı günümüzde en çok tercih edilen ses dosyası sıkıştırma biçimidir. Müzikseverler tarafından cep telefonları, müzik oynatıcıları, bilgisayarlar hatta televizyonlarda bile aradıkları müziklerin mp3 versiyonlarına erişip mp3 indirerek müzik dinlemekteler.

Hakkında vadi

Check Also

Yaz Tatili Ne Zaman? Karneler ne zaman alınacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 eğitim öğretim yılının son gününü belirledi. Öğrenciler karnelerini almak için sabırsızlanıyorlar. …

Bir cevap yazın