Milyarderler Kitap Oldu « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Milyarderler Kitap Oldu

Bu haber 29 Mayıs 2019 - 22:08 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Haberci Tim Fernholz; her ikisini de ‘uzay milyardeleri’ olarak tanımladığı Tesla’nın kurucusu Elon Musk ile Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’in başarı hikayelerini Füze Milyarderleri adlı kitapta anlattı.

Haberci Tim Fernholz’un Roket Milyarderleri adlı kitabı raflardaki yerini aldı.
Tim Fernholz’un sınırları zorlayan iki feza girişimcisi Elon Musk ve Jeff Bezos üzerinden her geçen gün daha da hareketlenen feza yarışındaki çetin mücadeleyi anlattığı kitabı Füze Milyarderleri, Destek Yayınları’ndan çıktı. Peki, rekabetin en üst düzeyde olduğu bu yarışta kazanan kim olacak?

ELON MUSK VE JEFF BEZOS’UN HİKAYESİ

Onlar, umutlarını feza gemilerine bağlayan, insanlığın hayatını diğer gezegenlerde devam ettirmesinin yollarını arayan, sınırları zorlayan iki feza girişimcisi. Onlar bir yandan feza ekonomisini altüst edecek kıyasıya bir mücadele verirken bir yandan da egolarını okşamaktan art durmayan hayalperestler.
Onların mottosu belli: Risk yoksa mükafat küçüktür!

Gelecekte süper zor olabilmenin yolu uzaydan mı geçiyor?
Uzayda fazla gezegenli bir medeniyet kurmak olası mü?
Roketler nasıl tasarlanır? Füze sektörü hangi riskleri barındırır?
Mars’ta koloni kurmak olası olacak mı?
Uzay milyarderleri nasıl motive oluyorlar? Nasıl çalışıyorlar?

Tim Fernholz, başarılı haberciliğiyle, bizlere karmaşa içindeki bir endüstriyi biyografik detaylarla aktarıyor. NASA, iddialı feza programını muhafaza etmeye çalışıyor; Boeing ve Lockheed Martin gibi geleneksel feza şirketleri, yeni rakiplere ahenk sağlamak için mücadele veriyor; lobiciler devlet borçlarıyla cebelleşiyor ve yasa koyucular bu yeni feza yarışının küresel anlaşmazlığa dönüşmesini engellemeye çalışıyor. Fernholz, uzayın fethine uzanan yeni yarışın iç yüzünü rekabet ve ayakta kalabilmeye dair sürükleyici bir hikayeye dönüştürüyor.

“Fernholz, odak noktasında hususi sektörün yine kullanılabilir füze üretimi teknolojisi arayışının bulunduğu, iyi hazırlanmış bir anlatı sunuyor.” 

The Wall Street Journal 

TIM FERNHOLZ KİMDİR?

TIM FERNHOLZ, Quartzs ve Quartz/Marketplace’in iktisat haberleri yayıncısı. Ayrıca Actuality’de muhabirlik yapmaktadır. 2011 yılından beri SpaceX hakkında rapor hazırlamaktadır. Knight Journalism ve Washington’daki New America Foundation’ın uyesidir.