Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Başladı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Başladı

Bu haber 29 Kasım 2017 - 13:51 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

Hz. Muhammed (SAV)’ın doğum günü olan Mevlid-i Nebi etkinlikleri başladı. Konuya dair bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Yeryüzüne teşrif etmesiyle insanlığın istikbalini aydınlığa çıkaran, yaptığı hicretle bir medeniyet kuran Hz. Muhammed (SAV) efendimizin doğum günü kutlamaları kapsamında hicretle başlayan medeniyetin inşasını daha iyi anlayabilmek için bir hafta süresince yurtiçi ve yurtdışında çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Özellikle gençlerimize yönelik programlar yapılacak” diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mevlid-i Nebi kutlamalarının ülke genelinde gerçekleştirileceğini ifade etti. Peki, Mevlid-i Nebi ne zaman kutlanacak? Önemi nedir?

Mevlid-i Nebi Ne Zaman Kutlanacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda Diyanete bağlı Din İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Mevlid-i Nedi Hazreti Peygamberi Nasıl Anlamalıyız? Adıyla bir konferans düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “İnsanlığımızı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için Rabbimiz tarafından görevli kılınan yüce peygamberimizin doğum günü heyecanı artık tüm dünyayı kaplıyor. Biz de bu heyecanı beraberce yaşayabilmek için bu yıl Mevlid-i Nebi etkinliklerini 28 Kasım Salı günü itibariyle başlatma kararı aldık” dedi.

Her yıl nisan ayı içerisinde kutlanan “Kutlu Doğum Haftası” peygamber efendimizin dünyaya gelişi, tüm kainatı ve evreni şereflendirdiği gün olarak kutlanıyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan yeni karar doğrultusunda Peygamber Efendimizin doğduğu gün içerisinde yer alan haftanın Mevlid-i Nebi Haftası ismiyle Miladi takvim yılına göre değil, Hicri takvime göre kutlanmasına karar verildi. Önümüzdeki hafta itibariyle yönetmelikte yapılacak değişiklikle 2018 ve sonraki yıllarda Hicri takvime göre kutlamalar gerçekleştirilecek.