MEB’in Ortaöğretim Tasarımındaki Derslere İlişkin Açıklaması « Haberkulis.org

SON DAKİKA

MEB’in Ortaöğretim Tasarımındaki Derslere İlişkin Açıklaması

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 20:10 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığından, ortaöğretim tasarımındaki ders detaylarına  ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Ortaöğretim tasarımında matematik dersinin 9. 10. ve 11. sınıflarda  ortak ders grubunda olduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yani her öğrencinin almak zorunda olduğu bir derstir. 12. sınıfta ise  matematik, disiplinler üstü kariyer dersi olarak yapılandırılmış ve matematik  ağırlıklı dersler grubu başlığı açılmıştır. Aynı zamanda öğrencimiz hangi alandan  ders seçerse seçsin matematik bilgisini kullanmak durumunda kalacaktır. Sosyal  bilimler ve fen bilimleri alanından da matematikle ilgili entegre bir fazla saha  bulunmaktadır. 12. sınıfta öğrencilerimize matematik, fen ve sosyal bilimlerde  kendi alanlarında derinleşme imkanı sunuyor ve onları hayata hazırlıyoruz.”

Açıklamada, lisedeki bütün sınıf düzeylerindeki derslerle ilgili detaylı  bilgiler de paylaşıldı.

Buna göre, 9. sınıflarda ders sayısı 8 olacak. 9. sınıfta bütün  öğrenciler, Türk dili ve edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil,  matematik uygulamaları, tabiat bilimleri deneyimi, sosyal bilimler deneyimi olmak  üzere 6 dersi mecburi olarak alacak.

Ayrıca seçmeli ders grupları olan “sanat ve spor grubu” ve “ilgi alanı  dersleri” grubundan birer ders seçilecek.

10. ve 11. sınıflarda ders sayısı 10 olacak

10. sınıflarda ise ders sayısı 10 olacak. Öğrenciler, Türk dili ve  edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, bilgi kuramı, yabancı dil grubu,  matematik grubu, fen bilimleri grubu, sosyal ve beşeri bilimler grubu  derslerinden en az birer adet almak zorunda olacaklar.

Ayrıca, art kalan 3 dersin tamamı, mecburi tercih grubundan veya  ilgiye bağlı seçmeli derslerden alınabilecek.

11. sınıflarda da ders sayısı tekrar 10 olacak. Öğrenciler, Türk dili ve  edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, bilgi kuramı, yabancı dil grubu,  matematik grubu, fen bilimleri grubu, sosyal ve beşeri bilimler grubu  derslerinden en az birer adet almak zorunda olacaklar.

Ayrıca, art kalan 3 dersin tamamı mecburi tercih grubundan veya  ilgiye bağlı seçmeli derslerden alınabilecek.

Lise 12. sınıflarda ise ders sayısı 7 olarak belirlendi.

Son sınıf öğrencileri; Türk dili ve edebiyatı, T.C. İnkılap tarihi ve  Atatürkçülük ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini mecburi olarak alacak;  ayrıca disiplinler üstü kariyer dersleri olan yabancı dil grubu, matematik  ağırlıklı dersler grubu, fen ve teknoloji ağırlıklı sınıf grubu, sosyal ve  beşeri bilimler ağırlıklı dersler grubu, sanat ve teknoloji ağırlıklı dersler  grubundan 4 ders seçecek.

“HİÇBİR ÖĞRENCİNİN MATEMATİK DERSİ ALMADAN BİR ÜST SINAVA GEÇMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretimde  matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içeriklerin dolaştığını  belirterek, “Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi  mümkün değildir. Bu kadar net. Buna karşın aksini iddia varsa nedenlerini  konuşmaya gerek yok.” ifadesini kullandı. 

Bakan Selçuk, Twitter hesabından İstanbul’da tanıtımını yaptığı,  liselerde uygulanacak yeni eğitim modeline ilişkin paylaşımda bulundu.

Ortaöğretimde matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan  içeriklerin dolaştığını vurgulayan Selçuk, “Hiçbir öğrencinin matematik dersi  almadan bir üst sınıfa geçmesi olası değildir. Bu kadar net. Buna karşın aksini  iddia varsa nedenlerini konuşmaya gerek yok.” açıklamasını yaptı.
 

YSK AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Ortaöğretim Tasarım  Tanıtım Toplantısı’nda, ortaya konulan tasarımla üniversiteye giriş sınavı  arasındaki bağlantıya dikkat çektiği ve gereksinim duyulan değişim sürecinin  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile yapılacak istişarelerle ilerleyeceğini anlatım  ettiği bildirildi. 

Milli Eğitim Bakanlığından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS)  2024’ten evvel değişiklik olabileceği yönündeki bazı haberler üzerine  bilgilendirme yapıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bakanımız Ziya Selçuk, Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı’nda  ortaya konulan tasarımla üniversiteye giriş sınavı arasındaki bağlantıya dikkat  çekmiş ve gereksinim duyulan değişim sürecinin YÖK ile yapılacak istişarelerle  ilerleyeceğini anlatım etmiştir.

Söz konusu açıklamada, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ilişkin  değişimin en erken 2024 yılında ortaöğretim tasarımıyla uyumlu olarak ele  alınabileceği açıkça vurgulanmış olup bu tarihten evvel üniversite sınavında  değişiklik olacağına dair bir anlatım kullanılmamıştır.”