Kuzey Kore Liderinin Kardeşi ve ABD Başkan Yardımcısı Aynı Karede « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Kuzey Kore Liderinin Kardeşi ve ABD Başkan Yardımcısı Aynı Karede

Bu haber 09 Şubat 2018 - 22:01 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Kış Olimpiyatları açılış töreninde Kim Yo Jong ve Mike Pence aynı karede yer aldılar. Geçtiğimiz yıl nükleer savaşın eşiğine kadar gelen iki ülke liderleri birbirlerine aylarca tehditlerde bulunmuştu. Güney Kore’de bugün açılış törenleri yapılan Kış Olimpiyatlarında tarihi bir an yaşandı.

Açılış töreni esnasında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo Jong aynı karede görüntülendi. Fotoğraf karesine giren diğer isimler ise Güney Kore lideri Moon Jae-in ve Japonya Baibakanı Shinzo Abe’ydi.

Yılbaşı itibariyle birbirine düşman olan kardeşler Kuzey ve Güney Kore de yeni bir sayfa açtılar. Olimpiyatlara Kuzey Kore lideri kız kardeşini gönderme kararı aldı. Geçtiğimiz yıl Nisan ayı itibariyle bölgede gerilim en üst seviyeye tırmanmış ve Kuzey Kore ile ABD nükleer savaşın eşiğinden dönmüştü.

2017 yılında Kuzey Kore 20’den fazla füze denemesi yaptı. Kim Jong-un Temmuz’da ilk defa kıtalararası balistik füze fırlatışı gerçekleştirdi. Kuzey Kore Aralık ayının başında ise son kıtalararası balistik füze denemesini yaptı ve 4 bin 475 kilometre irtifa kazanan füze dünyaya geri dönüp pasifik Okyanusu’na düştü. Hwasong-15 tipi füze, ABD’nin başkentini vurabilir. Kuzey Kore lideri Kim ve ABD başkanı Donald Trump aylarca birbirlerine hakaret etti ve savaş tehdidinde bulundu. İlk defa Kuzey Koreli bir yetkili ve ABD’li bir diplomat aynı karede yer aldılar.