Anasayfa / Güncel / Kuzey Kore Lideri Bu Kez Uydudan GÖörüntülendi

Kuzey Kore Lideri Bu Kez Uydudan GÖörüntülendi

CNN’in uydu görüntüleri ile desteklendiği iddiasına göre, Kuzey Kore uzun menzilli roket çalışmalarının yapıldığı tesisleri son birkaç ayda gözle görülür şekilde büyüterek, geliştirmeye devam ediyor. Haberde, bu durumun iki memleket arasındaki nükleer silahsızlanma anlaşması üzerinde yapılan görüşmelerde bir gelişme kaydedilmemesinden kaynaklandığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Kuzey Kore’yi dikkatle takip ediyoruz ancak istihbarata dair konular hakkında bilgi verilmesi olası değil” denildi.

Kim Jong-Un ve Trump, Haziran ayında Singapur’da katıldıkları bir toplandıta “Kuzey Kore yarımadasının nükleer silahsızlanması” konusunu ele almış ve Kuzey Kore ülkenin bililnen tek nükleer silah tecrübe alanını kapatacağını duyurmuştu.

Kuzey Kore, ekonomik yaptırım tehditleri ve diplomatik görüşmelere karşın nükleer programını durdurmayı kabul etmemişti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden siyaset profesörü Vipin Narang twitter paylaşımında, “Kuzey Kore hiçbir vakit nükleer silahlardan vazgeçeceğini söylemedi. Trump’ın bu durumun farkında olduğunu düşünüyorum. Kim silahsızlandığını söylüyor, Trump da ona inanmış gibi davranıyor” dedi.

ABD yetkilileri Kuzey Kore’nin memleket için yaptırımlar uygulanmadan nükleer silahsızlanması gerektiğini belirtirken, Kuzey Kore resmi televizyonunda bu talep “düşmanca” bulundu ve ABD’nin, iyi niyetli bir harekete fena niyetle yaklaştığı anlatım edildi.

Hakkında admin

Check Also

FETÖ, ihanete böyle hazırlandı: İstanbul’daki darbeye hazırlık toplantıları

Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş gibi sözde üst düzey FETÖ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir