Kurumların yüzde 60’ı analitiğin faydalarına inanıyor « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Kurumların yüzde 60’ı analitiğin faydalarına inanıyor

Bu haber 29 Kasım 2018 - 12:01 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi.

SAS tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, katılımcıların yüzde 72’si analitiğin faydalarını kabul ederken, yalnızca yüzde 39’luk bir kesim analitiği strateji geliştirmek için kullanıyor.

Kurumların yüzde 60’ı analitiğin faydalarına inanıyor

Dünya analitik lideri SAS tarafından yapılan araştırmada, kurumların neredeyse dörtte üçü (yüzde 72) analitiğin kıymetli fikirler elde etmelerine muavin olduğunu, yüzde 60’ı ise analitik kaynaklarının kendilerini daha yenilikçi hale getirdiğini belirtti. Buna karşın, araştırmaya katılan kurumların yalnızca yüzde 39’u analitiği esas iş stratejilerinde kullandıklarını aktardı. Katılımcıların yaklaşık üçte biri (yüzde 35) analitiğin yalnızca taktiksel projelerde kullanıldığını söyledi.

Şirketlerin yarısından fazlası (yüzde 65) değerini bilmelerine rağmen, analitik yatırımlarının karşılığını tam olarak alamıyorlar. Ancak, artık suni zeka (AI) ve nesnelerin interneti (IoT) gibi gelişmekte olan teknolojilere giriş yaparken hızlı analitik verilerine öncelik veriyorlar.

“Tam Zamanı: Analitik Platform İhtiyacı” adlı araştırma kapsamında düzenlenen ankete, dünya genelinde birçok farklı sektörden analitik uzmanları, BT ve öbür iş kollarından profesyoneller katıldı. Analitiğin, şirketlerin iş yapma şeklini değiştirdiğini ortaya koyan araştırmaya göre, analitik yalnızca günlük operasyonlarda kullanılmakla kalmıyor aynı zamanda yeniliklerin de önünü açıyor. Katılımcıların dörtte birinden fazlası (yüzde 27), analitiğin yeni iş modelleri oluşturmalarına muavin olduğunu dile getirdi. Analitik platformların belirli birçok faydası var. Bunların arasında en çok öne çıkanlar; veri hazırlamak için harcanan sürenin kısalması (yüzde 46), akıllı ve daha güvenli karar alma (yüzde 42) ve analiz süresinin hızlanması (yüzde 41).

Analitik platformlarının rolü hakkında farklı görüşler bulunuyor. Kurumların çoğu (yüzde 61), platformların veriden düşünce ve paha elde etmeye yaradığına inanıyor. Ancak, veri üzerinde daha iyi yönetim, tahmin modelleri ve aleni kaynaklı teknoloji gibi öbür gaye ve faydalar laf konusu olduğunda düşünce ayrılıkları görülüyor. Yüzde 59’luk bir kesim, analitik platformların öbür rolünün entegre veya merkezi bir veri çerçevesi oluşturmak olduğunu belirtirken, yüzde 43 oranındaki bir bölüm ise suni zeka ve makine öğrenimi için model ve algoritma sunmak olduğunu söylüyor.

Verilen yanıtlar, şirketlerin analitiğin kendilerine yardım edebileceğini bildiğini ama kuruluş genelinde ve analitik döngüsünde bir platform yaklaşımı kullanmanın faydalarının ne olduğu konusunda aleni ve ortak bir anlayışın olmadığını gösteriyor. Bu da SAS’ın geçen sene Analytics Experience Amsterdam’da duyurduğu ve kurumların suni zeka uygulamalarını sistemlerine entegre etmeye amade olup olmadıklarını değerlendiren “Enterprise AI Promise” araştırmasında elde edilen sonuçlarda müsait bir platform kullanan kuruluş sayısının sebep az olduğunu açıklıyor. Bu araştırma, şirketlerin yalnızca dörtte birinin (yüzde 24) suni zeka için doğru altyapıya sahip olduğunu düşündüğünü, çoğunluğun (yüzde 53) ise suni zeka için belirli bir platforma sahip olmadığını veya var platformlarını güncelleyip uyumlu hale getirmeleri gerektiğini ortaya çıkarmıştı.

Analitik çok muhtelif amaçlarla kullanılsa da elde edilen sonuçlara duyulan itimat yüksek. Araştırmaya katılanlar, analitik sayesinde verilerinden paha elde edebileceklerine ortalama yüzde 70 oranında güveniyor. Veri bilimine yatırım yapanlar bu yatırımlarının karşılığını alacağına daha çok inanıyorlar. Analitikle ilgili rollerde vazife alanların itimat düzeyi yüzde 72 olurken, standart BT ekiplerinde bu itimat yüzde 65’e düşüyor.

Aynı vaziyet geleceği düşünürken de geçerli. Analitik ekipleri, gelecekte karşılaşacakları analitik iş yüklerinin üstesinden gelebilmek için becerilerini geliştirebileceğine (yüzde 66), standart BT görevlerinde yer alanlara göre (yüzde 59) daha çok güveniyor.

Facebook yanlışlıkla geliştirici raporlarını sızdırdı!Sosyal Medya