Korkutan açıklamalar peş peşe geldi! ‘Savaş’a hazırız.! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Korkutan açıklamalar peş peşe geldi! ‘Savaş’a hazırız.!

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 20:20 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Cubeyr Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlediği basın  toplantısında, “İran rejimi, bölgede emniyet ve istikrar için değil ıslahat ihraç  etmek için çalışıyor.” dedi.

İranlı yetkililere “yıkıcı politikalar benimsemekten kaçınma, komşuluk  kurallarına uyma ve bölge işlerine müdahil olmama” çağrısı yapan Cubeyr, şunları  kaydetti:

“Suudi Arabistan bölgede harp istemiyor ve bunun için çalışmıyor. Bu  savaşı önlemek için elinden geleni yapacak ve sulh için her vakit elini  uzatacak. Ancak öbür yan savaşı seçerse Suudi Arabistan bütün gücü ve  kararlılığıyla buna karşılık verecek, kendini ve çıkarlarını savunacak.”

Cubeyr, uluslararası toplumu, İran rejimini durdurma, yıkım ve kaosun  tüm dünyaya yayılmasını engelleme konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine  getirmeye çağırdı.

Riyad’ın Kızıldeniz’de İran petrol gemisinden gelen yardım çağrısına  cevap vererek lüzumlu yardımı sağladığını anlatım eden Cubeyr, öte yandan Suudi  Arabistan’a ait iki petrol pompa istasyonu ile 2 petrol tankerinin saldırılara  maruz kaldığını belirtti.

Suudi Arabistan’ın, ABD güçlerinin Arap Körfezi (Basra Körfezi)  sularında ve Körfez topraklarında konuşlandırılması talebini onaylamasına ilişkin  de konuşan Cubeyr, “Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin ABD ile yapmış  olduğu anlaşmalar var. ABD arkadaş ve müttefik bir ülkedir. Körfezde yaşananlar, bütün  dünyayı etkiliyor. Bu nedenle dünya da bu bölgenin emniyet ve istikrarını  önemsiyor.” ifadelerini kullandı.

İran’dan “savaş için çabalamıyoruz ancak hazırlığımız da tam”  açıklaması

Öte yandan, İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, İran ıslahat  Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami bugün yaptığı açıklamada, harp çıkması için gayret sarf etmediklerini ancak muhtemel bir savaşa  karşı da hazırlıklarının da tam olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’da geçen salı iki petrol pompa istasyonuna “drone”  saldırısı düzenlenmiş ve geçen pazar 2’si Suudi Arabistan’a ait 4 ticari gemi  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) siyah suları yakınlarında sabotaja uğramıştı. 

Körfezde ne oluyor?

ABD, geçen haftalarda İran’dan gelebilecek tehditlere karşı önlem  amacıyla “USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli  B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü’nü körfeze sevk  etmişti. 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD’ye ait hedeflere hücum  hazırlığında bulunduğu iddiasıyla yaptığı bu sevkiyatın ardından “USS Arlington”  amfibi çıkarma gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasının da bölgeye  gönderildiğini duyurmuştu.

Diğer taraftan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran’ın BAE  açıklarında dört ticaret gemisine sabotaj yaptığını iddia etmişti. 

Suudi Arabistan merkezli Al Arabiya televizyonunun haberinde  gemilerden ikisinin Suudi Arabistan, diğerlerinin de BAE ve Norveç bandıralı  olduğu kaydedilmişti. 

Bunun üzerine ABD de bölgede İran’a gözdağı vermek üzere F-15 ve F-35  uçakları ile uçuşları gerçekleştirmişti.