Anasayfa / Güncel / Konut kredisi faizleri 16 ayın zirvesinde

Konut kredisi faizleri 16 ayın zirvesinde

BUSINESSHT
17 11 2017, 11:20 Güncelleme: 11:45

Ekonomi kamuoyunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizlerin indirilmesi yönündeki son çağrıları konuşulurken, kredi faizlerinin yukarı yönlü ivmesinin sürdüğü görülüyor.

Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu verilere gore 10 Kasım haftası itibariyle bankaların uyguladığı konut kredisi faizlerinin ağırlıklı averajı yüzde 13,11 oldu. Böylelikle konut kredisi faizleri 12 Ağustos 2016 haftasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bu yıl bankalar tarafınca uygulanan konut seferberliğinin etkisiyle konut kredi faizlerinde gerileme ivmesi olmuş, Mart ayında averaj konut kredisi faizleri yüzde 11’in altına kadar gevşemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü gazetecilere yapmış olduğu değerlendirmelerde kamu bankaları ile faiz mevzusunda bir araya gelebileceklerini belirtmişti.

Erdoğan, “Faizi yükselterek kendi kârını artırmanın gayreti içinde fakat diğer tarafta enflasyon milleti, vatandaşı inim inim inletiyor. Onun umurunda değil. Şu anda maalesef bu süreç hâlâ devam ediyor. Belki gelecek hafta Sayın Başbakan, ilgili bakanlar, bazı devlet bankaları bir araya gelmek suretiyle bu mevzuyu görüşme edip oldukca kesin adım atıp bu faiz lobisinin de bu faizlerin de üstüne gitmekte kararlıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Bir önceki haberimiz olan Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

Hakkında admin

Check Also

İsyan ettiren görüntü! ‘Üzeri kirli çocuğu koltuktan kaldırıp yere oturttu’

Üzeri pis çocuğu koltuktan kaldırıp yere oturttuğu iddia edilen şoför, seferden men edildiSosyal medyada yer …

Bir cevap yazın