Kocaeli ve Düzce hem öğrencinin hem yatırımcının cazibe merkezi olacak! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Kocaeli ve Düzce hem öğrencinin hem yatırımcının cazibe merkezi olacak!

Bu haber 29 Kasım 2018 - 11:59 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Türkiye’nin Alternatif Gayrimenkul Yatırım Fırsatı Sakarya’nın ardından Kocaeli ve Düzce’de hayata geçiyor.

Türkiye’de bir ilke imza atarak gayrimenkul sektöründe yeni bir yatırım imkanının kapılarını aralayan Erkanlı Holding’in dünyaca meşhur Asset Campus iş birliğiyle hayata geçirdiği “Univa Öğrenci Evleri” iki yeni projenin ani startını verdi. Sakarya’nın en aka projesi unvanına sahip Univa Öğrenci Evi Kampüsü’ndeki 808 dairenin tümünün satışının gerçekleşmesinin ardından Kocaeli ve Düzce’deki projeler için de şimdiden yüzde 25 oranında rezervasyon yapıldı. Univa Kocaeli’nin 95 milyon TL’lik, Univa Düzce’nin ise 120 milyonluk TL’lik yatırımla hayata geçirileceğini açıklayan Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı, “İnşaatlar 2019 yılının Mart ayında başlayacak.  Başlangıç fiyatları ise Düzce Projesi’nde 175.000 TL, Kocaeli Projesi’nde ise 225.000TL olacak” dedi.

 

Türkiye’de başlattığı yeni yatırım fırsatıyla gayrimenkul sektöründe adeta yeni bir dönemin kapılarını aralayan Erkanlı Holding’in dünyaca meşhur Asset Campus iş birliğiyle hayata geçirdiği “Univa Öğrenci Evi Kampüsleri”, Sakarya’daki yoğun ilginin ardından Kocaeli ve Düzce’deki projelerini hayata geçiriyor. Bir ilke imza atarak Türkiye’yi gayrimenkul sektöründe yeni bir alternatif yatırım imkanıyla tanıştıran Erkanlı Holding, bu misyonunu yeni projeleriyle sürdürmek için düğmeye bastı

 

Türkiye’deki talebe ve vatan sayısı Univa’ya ilham oldu

 

Erkanlı Holding’in inşaat sektöründeki faaliyetlerine 2000 yılında başladığını anlatan Rıza Erkanlı, sektöre Ankara’daki 12 dairelik yap-sat ev projesiyle adım attıklarını, daha sonra ise yurtdışındaki çalışmalara yöneldiklerini belirtti. Bu kapsamda ilk duraklarının Cezayir olduğunu dile getiren Rıza Erkanlı, “Cezayir’de 2009 yılına kadar başşehir ile beraber üç kentte ev ve büro inşaatının da aralarında bulunduğu karma projelere imza attık. 2010 yılından itibaren Türkiye’deki gayrimenkul geliştirme faaliyetlerimize devam ettik.  Bu süre zarfında Türkiye’de birbirinin benzeri projeler yapılıyordu. Biz de tam da bu noktada sektörün ihtiyacı olan projeler yapmaya karar verdik ve bu konuda araştırma yapmaya başladık” diye konuştu.

 

Gayrimenkul ve yatırım sektörünün ihtiyacı olan yeni proje araştırması kapsamında Türkiye’deki talebe sayısı ve vatan ihtiyaçlarını içeren bir rapor hazırlattıklarını dile getiren Erkanlı, bu rapora istinaden de talebe evi geliştirme yatırım ve işletme alanında mühim bir noktaya gelmiş ABD, İngiltere ve Avrupa’ya geziler düzenleyerek buradaki aka oyuncularla görüştüklerini söyledi. “Ve sonunda kafamda bir bina oluştu. Tamamen talebe evine konsantre olmaya karar verdik” ifadelerini kullanan Rıza Erkanlı, “Hem yatırımcı hem de işletmeci olacağımız projede karar kıldık ve böylece Univa’nın temelleri atılmaya başlandı. Öğrenci evleri konusunda yatırımcı ve işletmeci olarak Türkiye’deki en aka müessese olma hedefine odaklandık. Aynı dönemde AB ve dünyada bu yönde ihtiyaca yanıt veren firmalar ağırbaşlı ilerleme gösteriyordu” dedi.

 

3.2 milyon talebe için aleni var!

 

Türkiye’de 7.6 milyon talebe olduğunu, bu öğrencilerin 4.2 milyonunun sürekli olarak üniversiteye gittiğini, kalanın ise aleni öğretim ve yüksek lisans alanlarını tercih ettiğini aktaran Erkanlı, Türkiye’deki yurtların kapasitesine dikkat çekti. “Devlet yurtları ve hususi yurtlarının kapasitesi bu 4.2 milyonun sadece 1 milyonuna yetiyor” açıklamasını yapan Rıza Erkanlı, “Burada 3.2 milyonluk aleni var. Bunların da bir kısmı evlerde ve kendi şehirlerinde kalıyor. Ağırbaşlı bir gereksinim ve potansiyel var. Ayrıca var yurtları inceledik ve içlerinde iyi örnekler olmasına karşın birçoğunda kalite anlamında eksiklikler olduğunu gördük. Buralarda öğrenciler yalnızca kalsın, yatsın ve gitsin şeklinde bir yapılanma laf konusu. Sosyal alanlar eksik, ihtiyaçları karşılayabilecek fonksiyonlar yok, birçok eksiklik var.  Bu alana odaklanarak öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan, sosyalleşmesini sağlayan hatta ihtiyacın da ötesine geçen projeler gerçekleştirmek için kolları sıvadık” diye konuştu.

 

Sosyal ve teknoloji odaklı yaşam alanı

 

“Öğrenci evi işletme ve yatırım markası” olma hedefinde iki mühim noktanın üzerinde durduklarını söyleyen Erkanlı, şu ifadeleri kullandı: “Birinci nokta, Univa sosyal ve hareketli bir yaşam alanı. Öğrenciler basketbol, futbol oynayabilecek, gösteri alanlarında faaliyetler gerçekleştirebilecek ve konferanslar dinleyecekler. Yani kişisel gelişimlerini de üniversiteye enlem olarak burada devam ettirebilecekler. İkincisi ise Univa, aynı zamanda teknolojik bir saha olacak. Kampüs içinde gençler ile entegre her türlü teknolojiyi kullanacağız. Ayrıca Univa projelerinde kalacak öğrenciler için bir aplikasyon geliştireceğiz. Bu aplikasyon aracılığıyla bütün ihtiyaçlarına tek bir çatı altından ulaşabilecekler. Univa’nın ana hedefi sosyal ve teknolojik anlamda bir talebe evi projesi olmak.  Dünyada da aslında fazla eksiği olan bir bina bu. Bazı gelişmiş ülkelerde bu konuda iyi adımlar atmışlar ama yaşayan kampüs az. Bu sebeple bu markayı oluşturduk.”

 

Dünyada gayrimenkul yatırımında en hızlı büyüyen alternatif saha talebe evleri!

 

ABD, İngiltere ve ilgili ülkelerde en fazla yatırım saha ve en hızlı büyüyen gayrimenkul çeşidinin talebe evleri olduğunu vurgulayan Rıza Erkanlı, araştırmalara göre 2007 ile 2015 arasında İngiltere’de yapılan gayrimenkul yatırımlarının yaklaşık yüzde 80’inin talebe evlerine yapıldığını açıkladı. Rıza Erkanlı, “Öğrenci evleri ev ve büro yatırımlarının fazla önüne geçti ve fazla daha hızlı büyüyor. Önümüzdeki 10 yılda da bu ivmenin devam edeceğini açıkça görüyoruz. Birçok ülkede üniversitelerin sayısı artıyor, kapasiteleri büyüyor. Aynı zamanda gayrimenkul sektöründe en fazla yabancı yatırımcı saha da talebe evleri. Bütün bunlara bağlı olarak da talebe evi yatırımları hızla büyüyor” dedi.

 

Bu noktada Türkiye’deki duruma da dikkat çeken Rıza Erkanlı, “Türkiye’nin de kendi dinamikleri var tabi. Türkiye, 7 milyonu aşkın talebe potansiyelinin yanı dizi Ortadoğu ve etraf memleket öğrencilerini de çeken bir memleket olma konumuna doğru ilerliyor. Türkiye’de var üniversiteler kapasitelerini arttırıyor ve aynı zamanda da yeni üniversiteler kuruluyor. Ancak daha evvel de söylediğimiz gibi talebe evleri aynı hızla gelişmemiş, son dönemde halk ve hususi sektör yatırımlarının hızlanmasına karşın daha fazla yatırıma gereksinim var. Bu nedenle sadece Türk öğrenciler için değil Ortadoğu başta olmak üzere farklı ülkelerden gelen üniversite öğrencileri içinde yüksek potansiyel mevcut” açıklamasını yaptı.

 

160 milyon TL’lik yatırımla Sakarya’nın en aka projesi!

 

Yaşanan gelişmeler doğrultusunda Erkanlı Holding olarak gayrimenkul sektöründeki bu mühim açığı ayrım ettiklerini ve ilk projelerini Sakarya’da hayata geçirmeye karar verdiklerini anlatan Rıza Erkanlı, 2016’nın Eylül’ünde izin aldıklarını ve projeye 2017 yılının Mart ayında bugünkü rakamlar ile 160 milyon TL’lik yatırımla başladıklarını söyledi. Öğrenci evi kampüsleri alanında ilk tercihlerinin sebep Sakarya olduğu sorusuna da açıklık getiren Rıza Erkanlı, “Anadolu’da ve İstanbul’a yakın yerlerde bulunan üniversitelerde aka gelişmeler var. Özellikle Sakarya Türkiye’nin en aka 5. üniversitesi ve fazla hızlı büyüyor. 100.000 talebe nüfusu var. Bu fazla aka bir rakam, İstanbul’da birçok köklü üniversite bile bu kadar nüfusa sahip değil. Bölgesel olarak da birçok yere yakın. Yeni bölümler de fazla hızlı açılıyor. Yaptığımız analizde Sakarya’daki üniversite bölgesindeki yurtların, talebe talebinin ancak yüzde 36’sını karşılandığını gördük” dedi.

 

Univa bölgenin cazibe merkezi olacak

 

İlk Univa Öğrenci Evi Projesi’nin 2019-2020 sezonunda öğrencilere hizmet vermeye başlayacağını vurgulayan Erkanlı, proje kapsamında Ağustos – Eylül gibi öğrencilerin kabul edilmeye başlanacağını belirtti. Projedeki dairelerin tamamının satıldığını açıklayan Erkanlı, “808 daire ve 60 bin metrekarelik inşaat alanına sahip projemize başladığımız devre 125 bin TL olan fiyatlar 220 bin TL ile bitti. Orada yaşam başladığında fiyatlar fazla daha fazla artacak. Bunun sebebi de işletmeye açılması ile ticari ve alışveriş alanlarında mühim markaların bizim projemizin içinde yer alacak olması. Sakarya Univa Öğrenci Evi Kampüsü, bölgedeki aka bir eksikliği de kapatacak. Çok iyi markaların geldiği, alışveriş yapılabilecek, her türlü sosyal sanatsal etkinliklerin olduğu bölgesel bir cazibe merkezi olacağız. Çünkü talebe nerede ise cazibe alanları da orada oluyor” dedi.

 

“Yabancı yatırımcı payı yüzde 67”

 

Sakarya’nın en aka projesi olma özelliğine sahip Univa Öğrenci Evi Kampüsü’nün aynı zamanda yüzde 67’lik yabancı yatırımcı oranı ile de ön plana çıktığının altını çizen Erkanlı, şu açıklamaları yaptı:

 

“Biz projeyi yaparken hesabımızda Ortadoğulular yoktu. Fakat onlar bizi buldu. Bunun birkaç nedeni var. ABD ve Londra gibi ülkelerde bu tip projeleri biliyorlar, yatırım yapmışlar ve ağırbaşlı nakit kazanmışlar. Bize gelip sebep burada yoktu dediler ve böyle projenin başlamasından mesut oldular. İlk proje olmamızdan ötürü hızlı devinim ettiler ve proje bazında en fazla yabancı yatırımı saha proje Univa Sakarya oldu. Burada en mühim özelliklerden biri amortisman süresi. Şu an Türkiye’de bir gayrimenkul yatırımının ortalama art dönüş süresi 25 yıllara kadar çıkmışken bizim projemizde bu süre 8 yıl. İlk yatırım yapanlarda bu süre 6 yıla kadar düşebiliyor. Öğrenci başına minimum 900 TL. kiralama bedeliyle üç öğrencinin kalabileceği projede, yatırımcılar toplamda 2 bin 700 TL’lik kira getirisine sahip olabiliyor. Laf konusu gelirin yüzde 40’ı işletme giderlerine ayrılırken, yüzde 60’lık kısmı olan 1.620 TL’si de yatırımcılara kira geliri olarak aktarılıyor.  

 

Düzce ve Kocaeli’ne 215 milyon TL yatırım!

 

Univa Öğrenci Evleri zincir markasının yeni yatırımlarını açıklayan Rıza Erkanlı, projelerin Kocaeli ve Düzce’de başlayacağını vurguladı. Projelerin ana kampüslerin yanında yer alacağını dile getiren Rıza Erkanlı, şu bilgileri verdi:

 

“Bir tanesi Kocaeli Umuttepe Kampüsü’nün derhal karşısında. 95 milyon TL’lik yatırım ile hayata geçireceğimiz proje 27 bin metrekarelik inşaat alanına ve 800 tane döşek kapasitesine sahip. Düzce Üniversitesi Kampüsü’nün derhal yanında yer saha ve 120 milyon TL’lik yatırım ile hayata geçecek Univa Düzce projemiz ise 50 bin metrekarelik inşaat alanına ve 1.600 tane döşek kapasitesine sahip. Bu projemiz ticari saha ve yapıları ile Düzce’nin en aka projesi olacak.

 

İnşaatlar 2019 yılının Mart ayında başlayacak. Zemin etütleri ve sondajlar bitti. Satışlar ise bu ay itibariyle başlıyor. Başlangıç fiyatı 175.000 TL olan Univa Düzce’de teslim fiyatını minimum 285.000TL, başlangıç fiyatı 225.000 TL olan Kocaeli Projesi’nde ise  teslim fiyatını minimum 370.000 TL olarak bitirmeyi hedefliyoruz. İkisinin de brüt satış alanları 60 metrekare. Aralık 2020’de Kocaeli, Eylül 2021’de Düzce projemizi teslim etmeyi planlıyoruz.”

 

Yüzde 25’i için rezervasyon alındı bile!

 

Her iki projenin de yoğun ilgiyle karşılaştığına dikkat çeken Rıza Erkanlı, “Hatta ilk projemizden talebe evi satın alanlar, yeni projelerimizin yüzde 25’i için rezervasyon yaptırdı. Bunun da yüzde 15’i tekrar yabancı yatırımcı. Laf konusu projelerde başlangıç fiyatlar ile alanlar yatırımlarını 6.5 yılda, ortalamada ise tekrar 8 yılda amorti edebilecek. Bu iki projenin de fazla kısa zamanda satışının tamamlanacağını ön görüyoruz” dedi. 

 

Sırada İstanbul ve İzmir var!

 

Önümüzdeki sürece ilişkin projeleri hakkında bilgiler veren Rıza Erkanlı, şu açıklamaları yaptı:

“Şimdi İstanbul ve İzmir’de de Univa talebe evi projeleri geliştirme planımız var. Hali hazırda tamamlanan ve devam eden projelerimizin talebe kapasitesi 5 bin, beş sene içinde de bunu 10 bine çıkarmak istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için İstanbul, İzmir gibi aka şehirlerde de öğrencilerin toplu taşımayla üniversitelerine rahatlıkla ulaşabileceği veya üniversitelere yakın, yapısı bize uyan, MEB standartlarına uyarlayabileceğimiz amade binaları da satın alarak, bunları projelerimize eklemek istiyoruz. İstanbul’daki öğrenciler üniversitelerine fazla rahat gidebilmek ve aynı zamanda da kent hayatını yaşamak istiyor. Bu kapsamda metro, metrobüs gibi toplu taşıma güzergahlarına yakın olan projeler bizim için kıymetli. Bütün bunlarla beraber de İstanbul’da fazla kıymetli projeler yapıldı. Ancak geleneksel ev projelerinde ve bunların satışlarında yavaşlamalar var. Bu bağlamda İstanbul’da proje geliştiren bazı firmalar bizimle iletişime geçti ve bunların bazılarının Univa standartlarına müsait olması sebebiyle görüşmelerimiz sürüyor. Avrupa ve Anadolu yakasında, lokasyonu ve standartları bize müsait projeleri satın alıp Univa talebe evine dönüştüreceğiz” diye konuştu.

 

Dönem talebe evi dönemi!

 

Türkiye’de geleneksel gayrimenkulün art dönüş süresi ortalama 25 yıl. Bunu düşünmek lazım. Yatırımın 8 yılda art dönmesiyle talebe evleri aka bir fırsat barındırıyor. O nedenle de biz ‘Siz hala ev mi alıyorsunuz’ diyoruz. Univa Öğrenci Evi Kampüsleri’nde hem düzenli artan kira geliri var, hem alınan gayrimenkul yüksek prim yapıyor, bu anlamda alıp satılarak da ağırbaşlı bir gelir elde edile biliniyor. Şimdi talebe evi dönemi ve en azından uzun vadede talebe evine talep artarak devam edecek.” dedi.