Kış Olimpiyatlarının Açılışı Bugün Yapıldı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Kış Olimpiyatlarının Açılışı Bugün Yapıldı

Bu haber 09 Şubat 2018 - 22:46 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

2018 Kış Olimpiyatları Güney Kore’nin PyeongChang kentinde düzenleniyor. Olimpiyatlar Jeongseon, PyeongChang ve Gangneung şehirlerinde yapılacak. Kış Olimpiyatları 25 Şubat Pazar günü itibariyle sona erecek. PyeongChang Olimpiyat Stadyumu’nda 23’üncü Kış Olimpiyatlarının açılışı bugün gerçekleştirildi.

1988 yılı Yaz Olimpiyatları’nda ev sahibi olan Güney Kore, daha önceki iki adaylığından başarı elde edememişti. Güney Kore bu başarısız iki adaylığın arkasından Almanya’nın Münih ve Fransa’nın Annecy kentlerini geride bıraktı ve ilk defa kış olimpiyatlarını düzenleme hakkını kazandı.

Oyunların düzenlendiği PyeongChang, Güney Kore’nin beşkenti olan Seul’e 130 kilometre mesafede yer alıyor. Şehir Güney Kore ve Kuzey Kore arasında askerden temizlenmiş olan bölgeye 96 kilometre uzakta.

Oyunlarda 15 disiplinden 102 madalya mücadelesi yapılacak. Olimpiyat köyünde ise 3 bin 894 sporcu ve yetkili konaklıyor. Paralimpik ve Olimpik oyunlarda toplamda 22 bin 400 gönüllü görev alacak. Dünya genelinden 91 bin kişi olimpiyat oyunlarında görevli olmak için başvuruda bulundu. Başvurusu kabul edilenlerden %14’ü okyanus aşırı ülkelerden geldi. Oyunlarda yaklaşık olarak 3 bin personel Gangneung’da kurulan ikinci bir köyde konaklayacak. Olimpiyatlarda sporcuların kazanacakları madalyaların tasarımı Güney Koreli Lee Suk-woo’ya ait.

Olimpiyat oyunları iki seneden beri diplomatik hiçbir ilişkisi bulunmayan Kuzey ve Güney kore’yi bir araya getirdi. Barış temasının işlendiği koreografilerle açılan organizasyonda, iki seneden beri diplomatik hiçbir ilişkisi bulunmayan Güney Kore ve Kuzey Kore sporcuları “Birleşik Kore” bayrağıyla katıldı. Bu bayrak tribünlerden büyük alkış aldı.

Spor organizasyonlarında kullanılmak üzere tasarlanan ve Kore Yarımadası ile etrafında bulunan adaların yer aldığı Birleşik Kore bayrağı, Güney Koreli kızakçı Yun Jong Won ve Kuzey Koreli buz hokeycisi Chung Gum Hwang tarafından taşındı.

Törenlerde Güney Kore Cumhurbaşkanı ve eşi, Kuzey Kore liderinin kız kardeşi ve Kuzey Kore Meclis Başkanı da yer aldı. Kış Olimpiyat Oyunları araları bozuk olan Kuzey ve Güney Kore’nin yakınlaşmasına sebebiyet verdi. 1950-1953 tarihlerinde meydana gelen Kore Savaşı’ndan sonra ilk defa Kuzey Kore’yi yöneten Kim ailesinin üyesi olan birisi Güney Kore’yi ziyaret etti.

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo-jong ve Güney Kore lideri Moon Jae-in’in törenin başlaması öncesi tokalaşması objektiflere yansıdı.

Geçiş töreni sırasında Türk bayrağı milli sporcu Fatih Arda İpçioğlu tarafından taşındı. Türkiye’den olimpiyat oyunlarına dört farklı branştan sekiz sporcu katılıyor. Artistik buz pateninde Alisa Agafonova ve Alper Uçar, alp disiplininde özlem Çarıkçıoğlu ve Serdar Deniz, kayakla atlamada Fatih Arda İpçioğlu ve kayaklı koşuda Ayşenur Duman, Hamza Dursun ve Ömer Ayçiçek yarışacak. Türk sporcular bu olimpiyatlarla birlikte aralıksız olarak 10’uncu kez olimpiyat oyunlarında yer almış oluyor. Türkiye toplamda 17’inci kez kış olimpiyatlarına katılma hakkını kazandı.